Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava v BZ 2014 - moje exponáty

29. 10. 2014

Na letošní výstavu jsem mohla dovézt opravdu pěknou kolekci takřka 50 rostlin. 

V kolekci bylo 41 citrusů, kromě již „běžných“ citroníků (6 odrůd, meyer, Ponderosa), pomerančovníků (5 odrůd pupečných, 2 krvavé – Tarocco Tapi, Tarocco galici a blond Parson Brown), mandarín (3 odrůdy klementin, 2 odrůdy hybridních mandarín, stará a ve sbírkách jen velmi ojediněle se vyskytující mandarina Turecká červená, 7 odrůd unshiu a 1 deliciosa) a grepu (Star Ruby) i méně známé a zřídka vystavovaná tangela (Samson, unshiu x Duncan) či jutzu. Sbírku doplňovala bigaradie Variegata, rangpur, chiméra Slava Mičurina a hybridní citrusy Limonella, SP a Pursta. 

Ostatních subtropických užitkových rostlin jsem na výstavu dovezla 6 – tradiční psidia, po jedné rostlině „obyčejné“ červenoplodé a lucidum, fejchou, mučenku edulis, minigranátové jablko a tomel Hiratane nashi.

Během několika dní ve skleníku v BZ plody na několika citrusech i tomelu se stačily krásně vybarvit a to i některé z odrůd, u nichž to u mne v minulých letech „nebylo zvykem“. Letos byl prostě mimořádně úspěšný pěstební rok a tak se výstava všem návštěvníkům velice líbila.

Po výstavě a návratu rostlin domů začala první sklizeň – trhaly se loňské citrony a ochutnávaly do oranžova došlé mandarinky – Zorana, Miyagawa 00 a teprve zeleno-nažloutlý Mičurinec (ten se letos vůbec vydařil, se 65 plody byl jednou z nejlépe zaplozených rostlin na výstavě). Zorana byla, jako většina raných mandarín unshiu, trošku víc kyselá, ale obě druhé mandariny „neměly chybu“ – šťavnaté, aromatické, sladkokyselé s výborně vyváženou chutí. Ostatní exponáty budou teprve postupně dozrávat doma za okny.

 

Fotografie z výstavy najdete na stránkách klubu Citrusáři Brno

 

 

Náhledy fotografií ze složky Výstava 2014