Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava Brno 2009 - moje kolekce

15. 11. 2009

Výstava 2009

 

ObrazekTato výstava, přestože na ní bylo pěstiteli z našeho klubu představeno méně rostlin, než v předchozích letech,  se zařadila díky kvalitě a kráse vystavených rostlin mezi naše nejlepší. Já jsem se na ní podílela celkem 27 (+1) rostlinami. Tentokrát byly v mé sbírce opět převažovaly citrusy (celkem 20 rostlin).

 

Citrusy tvořily směs druhů, nejvíce byly (jako minulý rok) zastoupeny mandariny unshiu – 7 rostlin (Miho, Okitsu, Matsuyama a tangor Kuno, poprvé i Miyagawa z r. 1993, Kelasurskij a Silverhill) a citroníky (2) a jejich kříženci (3) – celkem 5 rostlin (Lisbon a z Plzně zakoupený Lunario s velice netypickým plodem, připomínajícím Buddhovu ruku, hybridy Limoncella, Lipo  a Ponderosa), pomerančovníky – 2 rostliny (Verna a pupečný Washington), mandarina klementina Rubino, hybridní mandarina unshiu x klementina (s plody ze 3 kvetení a dvojího tvaru – zploštělé a „žárovky“), „stálý exponát“ C. myrtifolia, cedrát Buddhova ruka (s plody z 1. a 3. kvetení, pěstovaný v bytě s letněním), kishumikan a moje raritní mutace mandariny Carvalhais (Carvalhais IH) tentokrát s 21 ponechanými plody.

Ve druhé části kolekce byla nejvíce zastoupena již tradičně psidia cattleiana (3 rostliny) se žlutoplodými formami var. lucidum (2 rostliny), dále fejchoa, (poprvé) rajčenka a moje „kvízová otázka“ – semenáč z XI.2007, objevivší se mezi semenáčky psidií a granátového jablka.

 

Část vystavených rostlin (většina citrusů) byla zejména díky nedostatku místa a také díky další mírné zimě zimována ve skleníku popř. v poslední zimu vůbec nevytápěném „okeníku“ (vystavená Miyagawa tam bez nejmenší úhony přestála mráz nejméně -9,6°C), všechny rostliny byly celé léto letněny na zahradě s přenesením choulostivějších citrusů a rajčenky do skleníku či bytu až v počátku října (s ohledem na nárůst plodů po extrémně špatném létě i kvůli neobvykle brzkým i poměrně silným ranním mrazům). Psidia, ale i část citrusů byly letněny až do výstavy.

 

Tentokrát jsem na výstavě záměrně ukázala i mandarinu, která v mých očích moc „ke chlubení“ nebyla – mandanu Okitsu se špatně vyvinutými plody, které byly důsledkem pěstování rostliny po bezmála 2 roky v nevhodném substrátu (byť letos na jaře byl v horní části nádoby vyměněn). Přesazena byla až před výstavou. Přitom právě tato rostlina byla vystavena tři roky předtím v poloviční velikosti s 5 nádhernými, velkými a chuťově výbornými plody. … Chtěla jsem prakticky ukázat, jak velkou roli může hrát nevyhovující substrát.

 

 

Vážení přátelé, doufám, že se sejdeme na výstavě příští rok.

 

Fotografie z celé výstavy najdete na klubových stránkách

 

 

Náhledy fotografií ze složky Výstava 2009 - moje exponáty