Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nikitskaja Bordovaja

1. 1. 2017

Popis: jedná se o známý hybrid 2.generace z NBS, vyšlechtěn O.N.Kazasem v roce 1975. Plody váží 80-120g, ve zralosti červenají. Chuť je průměrná. Zimovzdornost: -22°C. Odrůda je raná, zařazená do skupiny PCNA (odrůdy se sladkou chutí dužniny, obsahují semena a v dužnině jsou zřetelné tmavé tečky)

Tuto odrůdu jsem si dovezla v létě 2012 z Velkých Němčic a vysadila ji do volné půdy zahrady spolu s dalšími třemi tomely. Dosavadní zimy přečkaly všechny rostliny bez poškození (jedna z rostlin D. kaki byla na podzim 2015 vykopána a přesazena do nádoby).

Nikitskaja poprvé nasadila plody v r. 2014 – 2 plody. Sklidila jsem je před hlášenými mrazy světle oranžové, tvrdé. Po dojití doma na okně nabyly intenzivnější oranžovou barvu, byly sladké, i když ne nijak extrémně, 2 semena, která mi, netuším proč, sežrala kočka. Škoda, chtěla jsem je zkusit vyset.

Senena jsem vysela z jednoho ze tří plodů, dozrálých v následujícím roce. Po dlouhém, horkém létě Nikitskaja dozrála velice brzy. Plody jsem sklízela již před výstavou v BZ (před koncem října). Světle oranžové, oproti prvním plodům poměrně velké, váha 60 až 70g. Po pár dnech doma na okně se plody vybarvily do syté, rumělkové barvy. Nejpozději snězený plod byl nejchutnější s velmi příjemnou sladkostí, zcela bez trpkosti. V  plodech byla semena, z vysetých 5 semen vzešly 3 rostlinky (jedna velmi slabá). Po přesazení do samostatných nádob na jaře 2016 už během roku nerostou. Na zimování zůstaly v citrusovém skleníku.

V r. 2016 veškerá poupata zničily ranní mrazy v konci dubna, takže rostlina nekvetla, listy vyrazily o několik týdnů později, než předešlý rok.

S rostlinou mám trochu trápení – podnož jako jediná neustále vyhazuje četné odnože z kořenů a rostlina je takřka neuzalévatelná … s příchodem prvních letních veder svine listy do lodičky jako signál přísušku. Listy shazuje na podzim velmi brzy.

 

Náhledy fotografií ze složky Nikitskaja Bordovaja