Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kréta

1. 1. 2017

Popis: jedná se o místní (Kréta) podobu odrůdy Costata. Plody kónicky zúžené, středně velké do 150g, velmi dobré chuti. Zimovzdornost: -16 až -18°C. Odrůda je zařazena do skupiny PCA (odrůdy se svíravou chutí v době zralosti, jedlé až po změknutí plodů).

 

Tuto odrůdu jsem přemýšlela, kam ve svém členění (volná půda či nádoba) zařadit  Dovezla jsem si ji v létě 2012 z Velkých Němčic a vysadila ji pokusně do volné půdy zahrady. Rostlina bez poškození přestála na stanovišti tři zimy a na jaře 2015 sporadicky nakvetla. Vytvořil se 1 plod, který si rostlina udržela až do sklizně. Plod byl velký s pozdním dozráváním, alespoň na venkovním stanovišti naší zahrady … ještě počátkem listopadu byl tmavě zelený a začal se zesvětlovat a později zbarvovat dožluta až během měsíce (dlouhý teplý podzim). Byl typický dle popisu pro odrůdu Postata, jen s nižší velikostí a váhou. Sklidila jsem jej 29.11 po přemrznutí -5°C. Váha 91g, světle oranžový, velmi měkká, světle oranžová až nahnědlá dužnina, středně sladká, výborná. V plodu byla 3 semena – 2 malá, podlouhlá, 1 „baculaté“, ploše kulaté středně hnědé s malým zobáčkem.

Pozdní dozrávání odrůdy mne trochu poděsilo, tak jsme hned po sklizni stromek vykopali a přesadili do velké nádoby. Dále rostlinu pěstuji stejně, jako většinu ostatních odrůd kaki.

Uvolněné místo venkovního stanoviště bude později zaplněno jinou odrůdou.

 

Náhledy fotografií ze složky Kréta