Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavkaz (D. kaki)

1. 1. 2017

Popis: navzdory svému jménu pochází ze Slovenska. Vytváří všechny druhy květů a plody dvou typů. Samičí květy tvoří ploše kulovité plody, oboupohlavní protáhlé kónické. Zimovzdornost: -18°C. Odrůda je variantou odrůdy Costata - zařazena do skupiny PCA (odrůdy se svíravou chutí v době zralosti, jedlé až po změknutí plodů).

Rostlinu jsem si dovezla v létě 2012 z Velkých Němčic a vysadila ji do volné půdy zahrady. Tuto odrůdu jsem volila jednak z důvodů poměrně vysoké odolnosti vůči mrazu, jednak i jako opylovač. Ale netušila jsem, jaké trable s čekáním na první poživatelné plody mi způsobí…

Jak jsem se později dozvěděla, Kavkaz v prvních letech po výsadbě kvete nejprve jen samčími květy, mohou se objevit i oboupohlavní, na samičí květy (z nichž jediných jsou chutné plody) si však nezřídka pěstitel počká pár let (až 7).

Rostlina poprvé zakvetla v r. 2014 … pouze samčími květy, ale ve velkém množství. Následující rok se mezi samčími květy objevilo i několik oboupohlavních, z nichž se vytvořily 4 plody. Dva z nich mi žel postupně urazil pes, poslední 2 odpadly počátkem října - byly žluté a poměrně malé, protáhlé, kapkovité, každý měl po 2 zakrnělých semenech. První plod jsem ochutnala hned – byl nechutný, 2. plod byl po pár dnech uložení v ledničce poživatelný.

Čekala jsem, že „ty pravé“ plody se objeví další rok, ale rostlina ukázala zase jen samčí květy a po mrazech koncem dubna 2016 byly přeživší sporadické květy zase jen výhradně samčí…

Tak mne zatím aspoň může těšit, že rostlina zvládá dosavadní zimy (největší pokles teploty byl na -20°C), větší poškození letorostů způsobily až pozdní jarní mrazy (-8°C) v r. 2016. Jsem opravdu zvědavá na první samičí plody.

V r. 2017 jsem se konečně dočkala! Rostlina nasadila veliké množství květů a tentokrát i pár samičích a oboupohlavních, z nichž se vytvořily první plody.

Plodů bylo celkem 17 kusů, podle tvaru byly 4 ze samičích květů, 13 z květů obojakých.  Plody jsem nechala na stromku nejen do opadu listů, ale (s výjimkou 1.) i přes první mrazíky (3 noci s nejnižší hodnotou -6°C).  Plody byly všechny světle oranžové menší až malé velikosti. Ze samičích květů byly kulovité, váha 2 větších plodů 75 a 80g s průměrem plodů51x49 a 47x48mm, druhé 2 plody byly menší, 40 a 40g s průměrem 37x34 a 40x40mm. Plody z oboupohlavních květů byly kapkovitého tvaru, 3 z nich malé až velmi malé, váha 12 až 32g, další plody - 1 plod, skoro kulovitý, s váhou 21g, ostatní „typické“, váhy 24, 26, 32, 36, 39, 41 a 45g.

První plod (kapkovitý) jsem na zkoušku sklidila 20.11. a nechala jej docházet v pokojové teplotě do 5.12. Zůstal pevný, světle oranžový, slupka tenká, dužnina u vytrvalého kalichu natrpklá „nijaké“ chuti, 3 tmavá, skoro černá semena. Další plody jsem sklízela postupně až po nočním přemrznutí od 5.12. a nechávala je vždy pár dní docházet při pokojové teplotě na okenním parapetu. Po chuťovém zklamání z 1. plodu přišlo radostné překvapení – plody obojího tvaru a původu totiž byly středně oranžové, měkké, bez semen, velmi sladké bez stínu trpkosti, velice chutné. Nevěřila bych, že takto mohou chutnat plody z volné půdy naší zahrady.

Na jaře 2018 stromek znovu bohatě zakvetl, odhadovala jsem kolem 2000 květů! Žel až na 3 výjimky se jednalo o květy pouze samčí. Jediné 3 letos nasazené plůdky jsou kulovité a zřejmě budou velmi potěšitelné velikosti.

Vzhledem k tomu, že i na stromě D. virginiina Szukis, rovněž ve volné půdě, se letos objevilo hodně (cca 500) květů a výhradně samčích, řešila jsem příčinu. Zdá se, že to zavinil rychlý nástup jara s extrémně vysokými dubnovými teplotami, v nichž se sice vyvinuly tyčinky, ale zůstaly zakrnělé samičí orgány  Výjimku zřejmě tvořily květy, založené v příznivějším období. Právě takto to občas bývá u některých mých subtropických citrusů.

 

Náhledy fotografií ze složky Kavkaz