Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavkaz (D. kaki)

1. 1. 2017

Popis: navzdory svému jménu pochází ze Slovenska. Vytváří všechny druhy květů a plody dvou typů. Samičí květy tvoří ploše kulovité plody, oboupohlavní protáhlé kónické. Zimovzdornost: -18°C. Odrůda je variantou odrůdy Costata - zařazena do skupiny PCA (odrůdy se svíravou chutí v době zralosti, jedlé až po změknutí plodů).

Rostlinu jsem si dovezla v létě 2012 z Velkých Němčic a vysadila ji do volné půdy zahrady. Tuto odrůdu jsem volila jednak z důvodů poměrně vysoké odolnosti vůči mrazu, jednak i jako opylovač. Ale netušila jsem, jaké trable s čekáním na první poživatelné plody mi způsobí…

Jak jsem se později dozvěděla, Kavkaz v prvních letech po výsadbě kvete nejprve jen samčími květy, mohou se objevit i oboupohlavní, na samičí květy (z nichž jediných jsou chutné plody) si však nezřídka pěstitel počká pár let (až 7).

Rostlina poprvé zakvetla v r. 2014 … pouze samčími květy, ale ve velkém množství. Následující rok se mezi samčími květy objevilo i několik oboupohlavních, z nichž se vytvořily 4 plody. Dva z nich mi žel postupně urazil pes, poslední 2 odpadly počátkem října - byly žluté a poměrně malé, protáhlé, kapkovité, každý měl po 2 zakrnělých semenech. První plod jsem ochutnala hned – byl nechutný, 2. plod byl po pár dnech uložení v ledničce poživatelný.

Čekala jsem, že „ty pravé“ plody se objeví další rok, ale rostlina ukázala zase jen samčí květy a po mrazech koncem dubna 2016 byly přeživší sporadické květy zase jen výhradně samčí…

Tak mne zatím aspoň může těšit, že rostlina zvládá dosavadní zimy (největší pokles teploty byl na -20°C), větší poškození letorostů způsobily až pozdní jarní mrazy (-8°C) v r. 2016. Jsem opravdu zvědavá na první samičí plody.