Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tzv. Čokoládový

24. 2. 2016

Popis: blíže neurčená odrůda D. kaki. Odrůda pěstována pod jménem Čokoladnyj na ZF v Lednici. Je raná a dobrý opylovač.

Rouby jsem dostala na jaře 2013 z ostravské organizace bez bližšího určení. Zkusili jsme očkování na podnože D. virginiana, které jsem si vypěstovala ze zakoupených semen 2 roky předtím, a ujala se očka hned na 2 rostlinách.  Obě byly dál pěstovány v nádobách ve tvaru štíhlých vřeten s letněním na zahradě a zimováním v okeníku.

Kupodivu již po 2 letech zakvetl několika květy menší ze stromků, nasadil 3 plody, které se během léta zredukovaly na jediný, který stromek udržel až do zralosti. Zprvu jsem se domnívala, že „Čokoládový by měla být zřejmě nějaká D. virginiana (těm se říká "čokoládové kaki") nebo třeba její kříženec, ale plod byl stejně velký s plody na dalších D. kaki (včetně mojí starší rostliny Hiratane), a s postupem léta je velikostí zřetelně předčil (srovnatelné pouze s mojí někdejší odrůdou Tipo) takže bylo zřejmé, že jde o "pravé" kaki.

Rostlina zůstala spolu s ostatními na zahradě až do prosince, na jehož začátku jsem již středně oranžový plod sklidila. Byl mírně protáhlý, váha 171g, bez semen, sladký, velice chutný, zcela bez náznaku trpkosti.

V r. 2016 nasadily poupata obě rostliny. Žel jsem uspěchala přenesení z okeníku na zahradu a silný ranní mráz zničil poupata i slabší výhony. Rostliny se zachránily, ale na úrodu budu muset počkat na příští rok.

 

Poznámka: vzpomínám si, že jsem na počátku 90. let viděla při jedné z návštěv u p. Býčka odrůdu "Šokoladnyj" dovezenou tehdy z Ruska, tak je možné, že jde o tutéž odrůdu. Tehdy se myslím neřešilo, zda je to D. kaki či jeho hybrid.

 

Náhledy fotografií ze složky tzv. "Čokoládový"