Jdi na obsah Jdi na menu
 


Saijo

24. 2. 2016

Saijo

 

Popis: stará japonská odrůda. Plody jsou menší, oranžovožluté, kapkovitého tvaru, velmi šťavnaté. Zimovzdornost: -16°C

Tuto odrůdu jsem si dovezla v létě 2012 z Velkých Němčic a stejně, jako většinu ostatních odrůd kaki ji pěstuji v nádobě s letněním na zahradě a zimováním ve studeném (resp. sporadicky temperovaném) okeníku, kde neklesá teplota pod -11°C. Rostlina je roubovaná na podnoži D. virginiana a jako ostatní rostliny se snažím ji držet ve tvaru štíhlého vřetena.

Saijo nasadilo 1. (a jediný) plod až v r. 2014. Na D. kaki byl i v mých podmínkách dost malý, velmi protáhlý, na konci listopadu ještě venku na zahradě byl jen žlutý a tvrdý, po přejití mrazem asi -3°C (poté jsem rostlinu raději rychle přemístila do okeníku) rychle zoranžověl a změkl. Sklidila jsem jej 5.12.2014 – chutí mne žel příliš nenadchl (spíš naopak) byl celkem málo sladký s natrpklým "ocasem", 2 semeny a váhou 50g.

V r.2015 rostlina odpočívala, vůbec nekvetla, ale pěkně přirostla. Následující jaro nasadila již na zahradě poupata – naštěstí jako poslední z odrůd, až po silných jarních ranních mrazech, které zničily dříve se budící rostliny.  Ke zralosti dorostlo 6 plodů. Oproti prvnímu plodu v r. 2014 byly plody větší, typického kapkovitého tvaru, největší plody se začaly vybarvovat do žluté až naoranžovělé barvy v půli října. Rostlina byla poprvé vystavena v BZ. 1.11. byly sklizeny první 2 plody. Váha plodů 65 a 66g. Po dozrávání doma na okna a vybarvení do světle oranžové barvy byl 1. plod sněden 7.11. Byl příjemně sladký, bez náznaku trpkosti, velice chutný, bez semen. 2. plod dtto. 3. plod, sklizený o týden později, byl méně vyzrálý a se znatelnou trpkostí. Plody, které došly doma do plné zralosti byly pouze sladké, výborné chuti. Poslední, nejmenší plod jsem sklízela ze zazimované rostliny (okeník) 2.12. Váha 42g, světle oranžový, měkký, přešlý na rostlině slabším mrazem. Nižší cukernatost oproti předchozím plodům, fádnější chuti, ale bez trpkosti. V každém případě mne letošní plody přesvědčily o chutnosti odrůdy a vhodnosti pro mé podmínky pěstování jako nádobové rostliny s chladným zimováním okeníku a mrazy do -11°C. Odrůda by zřejmě díky malým plodům snesla v zimě mrazy i o několik °C vyšší.  Ale bude potřeba sklízet rostlinu na zimoviště, pokud bude s plody, již před prvními mrazy, aby plody mohly ještě pomalu dozrávat.

 

1. aktualizace 1.1.2017

 

Náhledy fotografií ze složky Saijo