Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hiratane Nashi

24. 2. 2016

Hiratane Nashi

Odrůda je raná, je zařazena do skupiny PVA (odrůdy, které mají po opylení dužninu sladkou jen v bezprostřední blízkosti semen, kde se rovněž vyskytují tmavé tečky. Počet semen je variabilní).

Rostlinu jsem si dovezla z klubového zájezdu našeho brněnského klubu na střední Moravu ze zahradnictví p. Pražáka v Droždíně. Tehdy to byl asi roční roubovanec na podnoži D. lotus.

Podle popisu v literatuře se jedná o jednu z nejpěstovanějších odrůd s trpkou dužninou (tj. dužnina zesládne až v plné zralosti plodu) s charakteristických čtvercovým průřezem velikosti 6x6 až 8x8cm. Plody jsou ploché a dobře se ukládají do transportních plat. Plody zesládnou po měsíčním skladování. Odrůda je do jisté míry mrazuvzdorná, byla k nám dovezena v 80. letech z tehdejší Jugoslávie.

Rostlinu jsem stejně jako ostatní D. kaki pěstovala v nádobě s letněním na zahradě a se zimováním v nevytápěném „okeníku“, kde teplota neklesala pod -11°C, což rostlině zcela vyhovovalo. Rostlinu se mi poměrně úspěšně dařilo tvarovat na štíhlé vřeteno, ovšem její růst byl poměrně pomalý a několik prvních let vůbec nezakvetla. První plody (odrůda nasazuje pouze samičí květy) jsem neuhlídala a v průběhu horkého léta odpadly v důsledku zálivkového šoku.  Tak jsem první plody dopěstovala v r. 2014 a bylo jich celkem 8. Přesně odpovídaly popisu v literatuře, díky pěstování v (malé) nádobě trochu menší, s hranou kolem 65mm, váha cca 135g, ploché, i po přejití nočním mrazem tvrdé, světle oranžové.  Sklízela jsem je v konci listopadu a začátkem prosince první dva venku na zahradě, zbylé na zimovišti. Plody dobře drží na stromku. Nejdříve sklizený plod (po mírném přemrznutí a s místním narušením) dozrál během několika dní na parapetu okna do měkka a oplodí do lehce rumělkové barvy. Byl zcela bez semen, sladký, zcela bez náznaku trpkosti - moc dobrý. Pro plné dozrání jsem i ostatní plody nechávala několik dní na okenním parapetu s radiátorem.   Zjistila jsem, že pro zralost plodů bylo jejich přejití mrazem bez účinku.

Po docela velké první plodnosti jsem si myslela, že rostlina bude následující rok odpočívat, ale Huragane mne mile překvapilo další pěknou plodností: na jaře 2015 nasadilo asi 12 plodů, z nichž až do zralosti udrželo 9.  První 3 plody bleskově dozrány ve skleníku BZ během naší říjnové výstavy a tak byly 26.10.2015 sklizeny na ochutnávku. Byly opět charakteristického tvaru a velikosti, skoro rumělkové, měkké a velmi sladké, zkrátka vynikající chuti, bez semen. Další plody jsem postupně sklízela z rostliny, postavené po dovozu z výstavy ještě skoro měsíc na zahradě. První dva, sklizené 2.11., byly menší, středně oranžové, tvrdší, váhy 70 a 84g, docházely doma na parapetu stejně, jako plody z loňské první sklizně, bez semen, po změknutí a dokonalém vyzrání opět výborné.

Tuto odrůdu skutečně stojí za to pěstovat – v zimní zahradě s letněním určitě nikoho nezklame.

 

Nejlepší metodu pro rychlé a dokonalé vyzrání plodů – totiž jejich umístění do sáčku s jablky – jsem zatím nevyzkoušela… sklizené plody byly i tak výborné.