Jdi na obsah Jdi na menu
 


Annonové překvapení

16. 9. 2016

Před několika lety jsem si ze zahradnictví Laelia v Olomouci koupila pro rozšíření své subtropické sbírky annonu cherimola (annona šeroplodá). Zjevně šlo o semenáče a protože annony jsou cizosprašné, byla zaslána dvojice. Nejprve jsem je chtěla rozdělit (a také jsem to udělala), ale při druhém přesazení jsem je zase (hlavně kvůli místu) sesadila zpátky těsně vedle sebe do společné nádoby.  Po dvou letech se projevila konkurence obou rostlin – silnější z nich vytvořila pěknou korunku, slabší je spíše zakrslá s keřovitým růstem.

Loni v zimě během zimování v bytě po shození většiny listů silnější rostlina annony nakvetla drobnými, šedobéžovými nenápadnými květy, které bez násady většinou již ve stadiu poupat zase opadly.  Totéž tuto zimu. Po přenosu rostliny v květnu na zahradu (a řádném přihnojení) kupodivu silnější rostlina nakvetla znovu – poupata byla tentokrát větší a po rozkvětu nádherně ovocně voněla. Vůně byla shodná s vůní plodů pawpaw (Assimina triloba - tzv. indiánský banán, druhem annona severu). Byla jsem smířená s tím, že dokud nezakvete i druhá rostlina, plodů se nedočkám, nicméně jsem zkusila vzájemně opylovat nejlepší květy s dobře vyvinutým pylem. Annona pak sporadicky nasazovala poupata celé léto, obvykle jen po jednom, ale když jsem počátkem září důkladně prohlížela rostlinu, abych se znovu pokusila o opylení zvlášť velkého květu, čekalo mne obrovské překvapení! Proti všem předpokladům se jedno z poupat úspěšně opylilo a na annoně roste první plůdek!!

Na plod jsem samozřejmě velice zvědavá a doufám, že jej dopěstuji až ke sklizňové zralosti. Jak to s plodem dopadlo, budu informovat (dozrávat by měl po 6 až 7 měsících zřejmě koncem zimy). Držte prosím palce!

...

Následujících pár týdnů na zahradě plůdek pomalu přirůstal a rostlinu jsem poslala spolu s citrusy, psidii a diospyry na výstavu v BZ. Z plodu jsem ale nakonec radost neměla... Po výstavě jsem ještě nechala všechny rostliny venku, včetně annony - domů jsem rostlinu přenášela až při výrazných poklesech teplot takřka k 0°C skoro v půli listopadu a dala ji zimovat na obvyklé místo v nevytápěném pokoji. Plod se držel pár dní ve "stop stavu", pak začal hnědnout a ztvrdl. nemělo smysl jej dál držet na rostlině, tak jsem jej utrhla. Byl jako pecka z mandloně a na okně leží již několik týdnů zcela beze mněn.

V čem byla chyba? Nejspíš jsem měla rostlinu dát zimovat hned z výstavy, myslím, že růst plodu ukončil chlad venku. Tak snad budu mít příště více štěstí a dopěstuji se jedlého plodu.

 

Náhledy fotografií ze složky Annona cherimola