Jdi na obsah Jdi na menu
 


C.sunki - sunkat

26. 6. 2013

C.sunki Hort. ex Tan.– sunkat

 

C.sunki Hort. ex Tan. (Tanaka č. 148) - sunkat je maloplodá, úzkolistá mandarinka ze stejné skupiny jako kishumikan původem z Číny, kde se často využívá jako podnož. Roste pomalu, má mohutný, mělký kořenový systém, je odolná vůči vysoké hladině spodní vody, proto se vysazuje na březích mezi rýžovými poli.  Je tolerantní vůči houbovým i virovým chorobám, ale málo odolná vůči nízkým teplotám. Jako podnož urychluje plodnost roubovanců a příznivě ovlivňuje jejich kvalitu. Je doporučována jako podnož i do teplých bytů. Strom je středně vysoký, vzpřímeně rostoucí se světle zelenými listy. Plody jsou v průměru 4 až 5cm s velmi tenkým oplodím odlišné vůně, než mají ostatní mandarinky. Dužnina je kyselá, šťavnatá, aromatická s kořenitou vůní. Konzumní zralost plodů ve v době, kdy se v zeleném oplodí tvoří oranžové skvrny. V tomto stadiu má oranžová dužnina výbornou chuť. Po vybarvení oplodí ztrácejí plody šťávu i chuť, ale delším ponecháním na stromě získávají polyembryonická semena dobrou klíčivost. Jedná se o vhodnou rostlinu pro pěstování v bytě.

Na přelomu tisíciletí, když z našich obchodů prakticky zmizely semenné plody citrusů, vhodných jako bytové podnože, jsem se rozhodla zkusit tuto odrůdu. Rostlinu jsem získala v r. 2002 v ITSZ v Praze – Suchdole. Je roubovaná na trifoliátě a tak jsem ji přes údaje o malé mrazuvzdornosti sunkatu zimovala od r. 2006 v mém jen mírně temperovaném skleníku. Rostlina opakované mrazy pod -3°C (největší pokles byl dokonce na -5°C) bez problémů a dokonce i bez poškození vždy dobře přežila a sama si tvarovala poměrně bujně rostoucí korunu. Po několika letech jsem musela sáhnout ke zkracovacímu řezu, abych ji udržela v přijatelných rozměrech (vzhledem k malé ploše skleníku). Rostlina, ač měla korunu v průměru již přes tři čtvrtě metru, ale stále ani po několika letech nekvetla, takže jsem z ní začínala být už docela rozladěná a začala si klást otázku, zda se nejedná o roub ze semenáče nově šlechtěné odrůdy.

Rostlina poprvé zakvetla až v r. 2011, kdy nasadila jen 3 poupata, z nichž dvě byla samčí, a z jediného úplného květu, rozkvetlého 22.5. se vyvinul první plod. Před začátkem zimování měl plod v průměru max. 15mm a byl temně zelený, tak jsem jej musela nechat zimovat na rostlině. Protože jsem nechtěla o plod přijít, zimovala jsem v nevytápěném pokoji v domě. Plod během zimy mohl pomaličku přirůstat.

Na jaře 2012, již na venkovním stanovišti na terase, rostlina nasadila asi 30 poupat. První dvě rozkvetla 2.6., poslední 20.6. Loňský plod zatím dorostl a vybarvil se do světle oranžové barvy a z letošního kvetení pomaličku narůstalo asi 20 plodů. V půli října, kdy jsem rostlinu dávala na klubovou výstavu v BZ, byl loňský plod stále ještě na rostlině a letošní plody dorostly pouze na průměr kolem 12 až 15mm. Po výstavě jsem rostlinu po pár dnech venku opět umístila na zimování do nevytápěného pokoje v domě před jižní okno bez radiátoru. Plod z r. 2011 jsem ponechávala na rostlině kvůli co nejlepší klíčivosti semen, dokud mi 8.12. nezůstal v ruce. Byl tmavě oranžový, zploštělý s hlubokými oboustrannými jamkami, průměr 39x31mm, váha 21g. Oplodí bylo tenoučké tl. jen cca 1mm, puflé se začínající hnilobnou skvrnou a plísní. Dužnina byla tmavě oranžová se 7 stejnoměrnými segmenty s tenoučkými, takřka neznatelnými membránami a k mému velkému zklamání zcela bez semen… Od dužniny jsem nic moc nečekala, dle literatury měla být málo šťavnatá s fádní chutí, ale tady mne sunkat překvapil naopak velice příjemně. Dužnina totiž byla stále ještě středně šťavnatá, příjemně jemně sladká a velmi chutná.

Plody z červnového kvetení zatím pozvolna přirůstaly, až se koncem března začínal první z nich zbarvovat světle oranžovými skvrnami. Sklidila jsem jej 5.4.2013. Oplodí bylo olivově zelené, naoranžovělé skvrny, dužnina oranžová, jemná, šťavnatá, sladkokyselá, osvěživá, výborná … žel opět bez semen. 2. plod jsem sklidila 9.4. – byl velmi podobný předchozímu plodu, oplodí jen tl. 0,5mm bylo tak tenké, že segmenty byly přes ně „prorýsované“, plod zploštělý 35x28mm, váha 21g. Oplodí dobře loupatelné, oranžová dužnina s 8 segmenty, ad 1. plod, sladkokyselá, výborná, bez semen. Další plody, sklízené během dubna, byly podobné těmto prvním dvěma plodům – všechny zploštělé, hladké, tenké oplodí kořenité vůně tl. do 1mm, dobře loupatelné, dužnina oranžová, šťavnatá, osvěživá, sladkokyselá, výborné chuti, žel bez semen. Velikost plodů se pohybovala od 33x23mm s váhou 18g do 40x32mm s váhou 27g. Právě ten největší plod se sladkou, mírně nakyslou dužninou  měl to jediné zakrnělé semeno.

V r. 2013 rostlina zřejmě odpočívá (do půli června raší hlavně nové výhonky bez poupat, na celé rostlině jsem našla jen 4 poupata, první z nich rozkvétalo v těchto dnech) a tak s ohledem na výstavu jsem na ní ponechala asi 10 plodů z předchozího roku. Během května se venku na terase vybarvují do žlutooranžové a na základě loňské zkušenosti s 1. plodem věřím, že na rostlině až do výstavy skutečně vydrží.

 

Jak se mi po více než 10 letech pěstování jeví, zřejmě se opravdu jedná o nějakou novou odrůdu či klon sunkatu, který je zcela bez semen. Ve všech dosud sklizených plodech se našlo pouze jediné, velmi zakrnělé semeno, pro výsev naprosto nepoužitelné. Chuť této mandarinky je ale velice dobrá a to jak v době, kdy se teprve tvoří v zeleném oplodí oranžové či žlutooranžové skvrny, tak i ve stavu, kdy jsou plody celé světle oranžové. Sunkat určitě stojí za naši pozornost a byl by vhodnou rostlinou do bytových podmínek.

 

Červen 2013

 

 

Náhledy fotografií ze složky C.sunki - sunkat