Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tangela

18. 12. 2011

Tangela

 

Tangelo (tanželo) je kříženec mandariny s grapefruitem (C. paradisi) nebo šedokem (C. grandis). Některá tanžela se více podobají mandarinám, jiná grepům či šedokům.

 

Ugli

Popis a původ: vzniklo na Jamajce přirozeným křížením zřejmě mandariny tanžeriny s grepem nebo šedokem.  Strom je vzpřímený, připomínající mandarinu, plody velké, vejčité až silně hruškovité, s vrásčitým krkem, oplodí hrubé, žebrovité, v plné zralosti žlutooranžové, na pohled neatraktivní. Dužnina jedinečné chuti, bohatě šťavnatá, velmi sladká, lehce nakyslá. Dozrávání rané (na Jamajce prosinec až leden).  Odrůda vyžaduje tropické podnebí.

ugli-18.12.2011--2-.jpgRostlina jsem si dovezla v srpnu 2004 ze zahradnické výstavy v rakouském Tullnu. Jednalo se o odprodej malých roubovanců ze skleníků University ve Vídni. Je roubovaná na trifoliátě. Rostlinka byla tehdy s výškou cca 20cm se 2 větvemi a celkem 7 listy (+ 4 žížalami v květináči) a cenou 12,5E… Vzhledem k tropickému roubu a chladnomilné podnoži jsem měla jisté dilema s umístěním rostliny na zimování, ale rostlina prvních 5 zim bez potíží zvládla doma na parapetu .okna, další zimy ve skleníku. První dva roky přirůstala jen velmi pomalu, přesto počátkem  dubna 2006 nasadila ještě doma na parapetu 8 poupat – z nich nasazené plůdky jsem (strašně zvědavá a netrpělivá) „na zkoušku“ nechala 1 plod. K dobru rostliny a jejímu zdárnému vývoji odpadl v půli července při letnění. Po třetí zimě (r. 2007) doma nasadila rostlina 30 poupat, která postupně rozkvétala od 21.3. Opět jsem ponechala 1 plod a růst byl přesto konečně uspokojivý. Žel, naději na první ochutnání odrůdy mi tentokrát vzala kroupa, která při letní bouřce plod urazila… .  

Po poslední zimě na okně nasadila cca 40 poupat, která postupně rozkvétala od půli dubna do konce května (2008). Redukovala jsem plody na 6, později na 2, ale oba ponechané plody v létě opět samovolně opadly.

V r. 2009 opět nasadila cca 40 poupat (rozkvět 20.4. až 3.5.), bylo ponecháno nejprve 6 plodů, poté 3, které si rostlina ještě zredukovala na jediný. Léto bylo toho roku „na velmi nešťastný způsob“ a plůdek skoro nepřirůstal… Rostlinu jsem umístila do skleníku, kde plůdek již koncem října  ukončil růst, a během listopadu se začal pomalu vybarvovat. Přes zimu jsem rostlinu nechala ve skleníku a plod sklidila 22.1.2010. Byl sytě oranžový, 37x34mm, váha 27g, oplodí tl. 3mm špatně loupatelné, malá jamka se zajímavou hvězdičkou. Dužnina byla s 8 dílky, šťavnatá, příjemně sladká s lehounkou nakyslostí zvláštní chuti. Plod měl 1 podlouhlé semeno s křídlem.  Na konec zimy (únor 2010) jsem rostlinu přenesla domů. Na jaře se vytvořilo cca 50 poupat, která rozkvétala od 10.4. do 22.4. Redukce sotva nasazených plodů rostlinou byla totální … nezbylo na ní nic! Z rostliny už jsem začínala být docela rozladěná – mohlo mne těšit jen to, že přijatelně rostla a vytvářela pěknou korunku, tvarovanou dle možností na (ne sice štíhlé) vřeteno. V létě ale poprvé vytvořila náhradní poupata (celkem 13) z 2. kvetení – od 24.7. Vhledem k pozdní době kvetení jsem nenechávala žádný plod.  Ugli jsem opět dala zimovat do skleníku a tentokrát jej tam nechala celou zimu.

Za zimní odpočinek se rostlina následující jaro (2011) odvděčila záplavou poupat (cca 300), která rozkvétala již venku na zahradě. První 4 rozkvetla 9.5., poslední 27.5. Násadu jsem musela na několikrát silně redukovat – s rostlinou jsem se nakonec „dohodla“ na 4 plodech. V červenci jsem musela narychlo přesazovat do větší nádoby (mezi kořeny jsem mohla hledat substrát lupou) a v srpnu kvetla rostlina podruhé (cca 50 poupat) – plůdky již jsem nasadit žádné nenechala. Se 4 plody jsem rostlinu dala v říjnu na výstavu, po ní na tři týdny do skleníku a pak na zimu do své „zimní minizahrádky“ na nejteplejší horní polici k JZ oknu. Počátkem prosince jsem ji kvůli vyšší teplotě i světlu přemístila na parapet jižního okna. Pro vyšší vlhkost vzduchu jsem umístila na radiátor pod parapet přesahující část koruny (s plody) odpařovač. Po pár dnech opadlo několik listů a 1 plod. Plod jsem nechala ležet na okně, kde se začal zbarvovat do žlutooranžové. Byl zkonzumován 18.12. – oplodí tl. 2mm, světle žlutooranžové, dobře loupatelné, s jamkou a hvězdičkou, u stopky brázdička, velikost 54x51mm, 77g. Dužnina sytě oranžová, velmi šťavnatá, sladká, vyvážená zvláštní chuť, výborná, chuť podobná pomeranči Prostějovský, v ústech dlouho doznívala. 11 segmentů se sotva znatelnými membránami a 7 částečně vyvinutými semeny. Po této ochutnávce jsem skutečně velmi zvědavá na ostatní plody.

Zbylé dva plody (nad radiátorem) jsou v půli prosince mírně nažloutlé, jsou na společné větvi, která se pod jejich vahou nalomila,  třetí plod (nejmenší) v horní části koruny je světle zelený.

Plody ještě stále pomalu přirůstají..

2. plod (z nalomené větve) byl sklizen 31.12. Byl se světle oranžovo nazelenalým oplodím, průměr 61x55mm, váha 112g. Oplodí tenké, tl. cca 2mm, středně dobře loupatelné s množstvím silic, dužnina světle oranžová, 8 segmentů, sladká, mírně (ale velmi příjemně) nakyslá, šťavnatá, středně silné menbrány, středně výrazné aroma, výborné chuti. 15 špatně vyvinutých semen. Další plod z téže větve spadl sám 6.1.2012. Byl žluto zelený, u stopky naoranžovělý, oplodí skoro hladké s typickou hvězdičkou na jamce po blizně, průměr 58x55mm, váha 96g.  Dužnina světle oranžová, šťavnatá sladkokyselá s „utlumenou“ chutí, 9 semen, 2 z nich dobře vyvinutá (později z 1 z nich vyklíčil stonek, ale děložní lístky se nevyvinuly a rostlinky po pár týdnech odumřela).

ugli---plod-22.3.2012-2-.jpgPoslední plod zůstal na rostlině až do 3. dekády března, kdy 22.3. mi při přenosu rostliny ven na terasu zůstal v ruce. Byl žlutooranžový, prakticky kulovitý, průměr 63x62mm, oplodí skoro hladké s typickou hvězdičkou na jamce po blizně a u stopky s brázdičkou, puflé, tl. cca 3,5mm, voňavé. Dužnina světle oranžová s 9 segmenty, semencový sloupek dutý a segmenty u něj již zřetelně oddělené. Šťavnatá a zároveň „masitá“, sladká s příjemnou mírnou nakyslostí, chuť mírně „utlumená“, velice dobrá. 9 semen, většinou špatně vyvinutých.

Stromek byl velmi silně napaden puklicemi a během února ztratil velkou část listů a proschly i menší větvičky včetně té nalomené větve. Přes krásné počasí zatím neraší. Letos bude jen odpočívat.

Pokud bych měla shrnout dosavadní zkušenosti z pěstování: rostlina v mých podmínkách roste zakrsle (možná vlivem podnože trifoliáta), sama o sobě má snahu vytvářet spíše keřovitou strukturu s tenkými větvemi, čímž připomíná mandarinu Středozemní (C. deliciosa). Listy je podobná tangerinám.  Trifoliáta jako podnož je v tomto případě dost problematická – rostlina jednoznačně dává přednost chladnému zimování. Plody naopak potřebují pro nárůst a dozrání teplé zimování – umístění na okně i s radiátorem v tomto případě příliš nevadí (jen malý opad listů z částí koruny nad tělesem topení). Jako tropická odrůda snáší i méně světla v zimě.

Malé oslunění v zimě je však znát na nižší kvalitě chuti plodů – přestože jsou sladké s příjemnou mírnou nakyslostí, sladkost by mohla být výraznější. Plody zatím typické „Ugli“ příliš nepřipomínají – oplodí by mělo být nepřitažlivé, silně zvrásněné, plody velké (průměr 8,5 až 15cm s váhou i přes 800g), hruškovité, zatímco plody na mé rostlině jsou víceméně kulovité popř. lehce zploštělé s hladkým oplodím, středně velké. Zde ale musím připomenout skutečnost, že odrůdu ovlivňuje i způsob jejího pěstování a to občas dost podstatně. V nádobě, na trifoliátě, přes zimu na okně s naším pošmournem během zimy se asi sotva dají čekat plody identické s plody v domovině. Myslím si, že "pravé Ugli" s hrubým zvrásněným oplodím vzniká až po pufnutí oplodí ve stavu přezrálosti na velkých, těžkých plodech. To u mne pochopitelně nebylo. O pravosti odrůdy bych vzhledem k tomu, odkud ji mám (skleníky vídeňské University) určitě nepochybovala. 

V důsledku teplého zimování s dozrávající úrodou mi rostlina poměrně silně proschla a tak v létě 2012 jen odpočívala s mírnými přírůstky. Na zimu byla umístěna do skleníku.

 

Sampson

Popis a původ: vzniklo jako záměrný kříženec grapefruitu a mandariny Dancy na Floridě koncem 19. století (W.T.Swingle). jedná se o středně pozdní odrůdu, používanou pro okrasu. Středně vrůstný, úrodný strom s listy jsou stočenými do lodičky, plody středně velké, kulovité s malým krkrm. Dužnina světle oranžová, šťavnatá, jemná, nakyslá, mírná hořkost a výborná chuť. Středně mnoho vysoce polyembryonických semen, semenáče se používají jako vyrovnané podnože. Zralé plody mají sklon opadávat.

sampson-18.10.2012.jpgRoub jsem získala koncem června r. 2004  v Moravci a naroubovala na podnož trifoliáty. Rostlina přirůstala jen pomalu a dosavadní růst je spíše keřovitý s hlavní takřka vodorovnou větví. Poprvé kvetla v březnu 2006 třemi květními hrozny, které jsem musela po dokvětu postupně odstranit a nechat rostlinu ještě přirůstat. Znovu kvetla (5 poupat) počátkem června r. 2008, ale stále ještě jsem se neodvážila ponechat plody.  Následující rok nasadila 4 poupata s rozkvětem od 27.5. do 12.6., nasadila 1 plůdek, ten však později upadl. V r. 2010 se vytvořilo opět jen 6 poupat s rozkvětem od 30.5. do 10.6., ale zase bez násady. To už jsem začínala být z rostliny hodně rozladěná – měla dostatečnou velikost na 1 plod, ale 6 let po roubování a … stále nic. V květnu 2011 nasadil opět jen symbolický počet poupat – celkem 8, ale tentokrát plůdky vůbec nevytvořily.

 

Prvního plodu jsem se konečně dočkala až v r. 2012. Rostlina se pro změnu „zbláznila“, nasadila na 120 poupat, takže při tom počtu jimi byla doslova obalená, první rozkvetlo již 4.5., poslední 29.5. Z nich se nasadilo na několik desítek plůdků, které jsem musela postupně odstraňovat. Ponechala jsem nakonec tři plody, které si rostlina ještě během začátku léta upravila propadem na jediný. S dorůstajícím plodem byla rostlina představena na klubové výstavě v BZ a poté přenesena na zimování do bytu na jižní okno nevytápěného pokoje.

sampson---plod--2-.jpgPlod byl sklizen (resp. po lehkém doteku mi zůstal v ruce) 28.12.. Byl oválný s velmi nepravidelnou výškou, průměr 83 x71/63mm (výška), váha 235g. Oplodí jemně zrnité, na straně od okna nazelenalé, velmi příjemně vonné, tl. cca 3,5mm. Plod jsem nechala několik dní odležet v pokojové teplotě a rozřízla jej 3.1.2013. Dužnina byla žluto-oranžová, 11 segmentů, hodně semen (po 2 v každém dílku, některá zakrnělá), semencový sloupek plný, dužnina velmi šťavnatá, prakticky bez hořkosti, mírně kyselejší s méně cukry a tuhými membránami, chutí připomínající přírodní oranžela. Já ji hodnotila jako vynikající. Část plodu jsem nechala ještě dva dny odležet v ledničce – dužnina mi pak při dojídání plodu připadala trochu sladší a stejně výborná. Oplodí na rozdíl od dužniny mělo vysoký podíl hořkosti. Spolu s oplodím C. hassaku jsem jej kandovala, ale než jsem se odhodlala ke konečné fázi vaření „kůry“ ve sladkém nálevu, slupky jsem pro snížení hořkosti nechala raději několik dní máčet ve vodě s každodenní její výměnou. Část oplodí jsem po povaření obalila v cukru, část v hořké čokoládě. Zvláště v čokoládě bylo výborné, jeho pikantní hořká příchuť s čokoládou krásně ladila.

Dobře vyvinutá semena jsem vysela a pokud vzejdou, předpokládám, že by ze semenáčků mohly být dobré podnože do bytu.

Jak bych odrůdu hodnotila…? Na první plod jsem čekala dost dlouho, ale stálo to za to, chuť i kvalita plodu mé vysoké očekávání rozhodně nezklamala. A pokud se vydaří i nějaké semenáčky, pak půjde o další odrůdu, kterou bych chtěla dále pěstovat.

Další zkušenosti s odrůdou:

V následujícím roce 2013 rostlina kvetla při letnění na zahradě … opad plodu z r. 2013 na výstavě v BZ 24.10.2014. Zploštělý, oplodí zlatožluté, hrubé, tl. 4 až 6mm, dobře loupatelné, na čnělce s ploškou, průměr 90x69mm, váha 305g. Dužnina sytě zlatožlutá, šťavnatá, výborné krepové chuti, zakrnělá 2 semena,

sampson-22.6.2015.jpgV r. 2014 … Rostlina i s takřka dorostlým zeleným plodem zimovala v nevytápěné zahradní chatě, odkud byla přenesena k letnění na terase počátkem května 2015. Plod při letnění díky chladnějším nocím se vybarvil do citrónově žluté s palčivými silicemi a samovolně odpadl (s nahnilým oplodím) 21.6.2015. Byl zploštělý, oplodí hrubé, jamkovité, tt. 4 až 5mm, váha 185g. Dužnina žlutooranžová, středně až méně šťavnatá (plod byl zjevně „přetažený“), sladká s příjemnou nakyslostí. Bez hořkosti, velmi chutná, silné lehce nahořklé membrány, semencový sloupek plný a několik zakrnělých semen. V době opadu plodu jsou na rostlině 4 květy, první dva rozkvétají 20.6. Rostlina je ve výborném stavu.

R. 2016 … rostlina nasazuje na 120 poupat, první (8) rozkvétají až 31.5.. Dokvétá o měsíc později. V teplotně docela nešťastném létě si udržela 3 plody, s nimiž byla dána na zimování do nevytápěné zahradní chaty. Plody jsou v této době poměrně malé, velikosti cca klementinek.

 

Koncem května 2009 jsem si naroubovala druhou rostlinu s možností zimování v bytě na silnou podnož citrumela. Rostlina pěkně přirůstala, ale do r. 2015 nekvetla. Kvetení z r. 2015 (sporadické) i 2016 zatím zcela bez násady.

Citrumelo je ale v mých podmínkách později plodící podnož, takže plodů na něm se zpravidla dočkám až 3 i 4 roky po roubování.. Ovšem čekat takhle dlouho … je i na citrumelovou podnož už docela moc.

 

Se semeny vysetými k matečné rostlině to nedopadlo „nic moc“. Přesazovala jsem je až na jaře 2016 spolu s matečnou rostlinou. Ze 6 semenáčů se dožily zimování jen 3 rostliny a zatím nijak zvlášť nerostou. Ovšem průběh léta nějakému pěknému růstu moc nesvědčil, tak uvidím, jak si rostlinky poradí s chladným zimováním ve skleníku. Jednu z rostlin vezmu pro kontrolu zimovat domů.

 

Tyto poznatky ovšem nic nemění na tom, že Samson je jednou z mých oblíbených rostlin, které si ponechám i v dalším pěstování.

 

 

Duncan x unshiu

Popis a původ: vzniklo jako záměrný kříženec grapefruitu Duncan a mandariny unshiu v bývalém SSSR, roub byl dovezen p. Urbanem z výzkumné stanice Gulripši.

Rostlinu jsem si dovezla z Korýtek v červenci 2011. Roubována je na trifoliátě a já ji zapěstovala jako štíhlé vřeteno. Poprvé u mne kvetla 10.5.2012, kdy nasadila 4 poupata. Nechala jsem vytvořit plůdek z prvního rozkvetlého poupěte, ale ten po asi 3 týdnech odpadl. Ostatní květy jsem po odkvětu odstranila. Rostlina pak při letnění na zahradě mohla bez zatížení plody ještě přirůstat.

unshiu-x-duncan.jpgZ kvetení v r. 2014 – 2 plody. 1. sklizen při zimování ve skleníku 13.2.2015 – žlutý, velmi zploštělý, částečně znatelná žebra, oplodí tl. 3mm, průměr plodu 61x38mm, váha 72g, dužnina žluto-oranžová, masitá, středně šťavnatá, sladkokyselá, výrazné hořčiny (možná až moc výrazné), grepová chuť. Semencový sloupek plný, průměr cca 1cm, malý skrytý pupek, 1 semeno. 2. plod byl sklizen o měsíc později a byl v podstatě identický.

Po zimě a 1. plodnosti rostlina ztratila takřka polovinu koruny (proschnutí větví s plody), ale zbylá část v dobrém stavu bohatě obrůstá při letnění s násadou květů … Rostlina nicméně v r. 2015 i následujícím roce jen odpočívá

 

BA-9

Popis a původ: nová odrůda, vyšlechtěná A. Bertolamim. Strom je beztrnný, listy podobné pomerančovníkům, plody velké, sladké, dozrávají z manžel nejraněji.

 

Tuto odrůdu jsem získala z Adava jako roubovanec na podnoži citrumela na jaře 2013. Pěstuji ji v nádobě se zimováním ve skleníku a letněním na zahradě. Poprvé kvetla v r. 2015 – nasadila 7 poupat, ale plůdky se nevytvořily. Nicméně rostlina krásně přirůstala a vytvářela pěknou korunku, tak jsem s nadějí čekala na další rok.

V r. 2016 po velmi mírné zimě (topidla ve skleníku mi ani nesepla, pokles teploty byl max. do -3°C) nastalo rašení a vytváření poupat obecně neobyčejně pozdě. Tangelo kvetlo z rostlin s chladným zimováním jako jedna z prvních, nasadilo na 50 poupat a 9 z nich rozkvetlo již při letnění na zahradě 18.5.  Po redukci nasazených plůdků mnou i rostlinou zůstaly 4 plody, s nimiž byla rostlina vystavena v říjnu v BZ.  Po návratu domů zůstala venku na zahradě do konce října, pak byla přemístěna na zimování do haly za francouzské okno. Plody se v té době již začínaly zbarvovat, nicméně jsem neuhlídala šok ze změny stanoviště (a výrazně vyšší teploty v hale) a první dva plody (menší) samovolně předčasně opadly.  První plod 4.11.2016. byl žluto-zelený, lehce zploštělý, váha 53g, průměr 47x42mm, velmi tenké (1mm) hladké oplodí, špatně loupatelné. Byl sněden po odležení na okně 10.11.  Dužnina světle oranžová, velmi jemná a šťavnatá, sladkokyselá (kyseliny maličko výraznější), příjemné aroma, 8 segmentů s velmi tenkými membránami, tuhý semencový sloupek, bez semen.  10.11. opadl 2. z plodů – oplodí žluto-zelené s naoranžovělými plochami, téměř kulovitý, váha 60g, průměr 49x45mm. Dužnina chuťově výraznější, než 1. plod, 10 nestejných segmentů, v ostatním shodná s 1. plodem. 3. plod, výrazně největší, byl utržen 2.12. Zlatožlutý, zploštělý, váha 87g, průměr 57x50mm, tenoučké (tl. 0,5mm) oplodí jemně zrnité, dobře loupatelné. Dužnina žluto-oranžová, sladká, velmi šťavnatá, výrazné aroma, 10 segmentů s tenkými membránami, výborná. Plný malý semencový sloupek, bez semen. Poslední plod jsem sklidila 9.12. Stopka již zavadající, plod šel lehce odlomit, oplodí žluto-oranžové, lehce kožovité (tl. max. 1mm). Váha plodu 60g, průměr 50x44mm, dužnina oranžová, velmi jemná a šťavnatá, osvěžující, výborná mandarinková chuť.Membrány segmentů velmi tenké, při jídle neznatelné, plod bez semen. Dost výrazný skrytý pupek, znatelný narušením (jako u pupečných pomerančů) již na oplodí.

Po prvních plodech hodnotím tuto odrůdu velmi kladně. Dozrávala jen krátce po mandaríně Marisol (raná klementina), s níž měla identické pěstební podmínky (včetně výstavy a umístění na zimování).  Zatím se jeví v mých podmínkách jako velmi perspektivní – skutečnou ranost prokáží až další roky s ranějším nákvětem a teplotně šťastnějším létem. Zatím ale odrůda mile překvapila.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tangela