Jdi na obsah Jdi na menu
 


SP (Urban)

10. 6. 2013

SP (speciální podnož) p. Urbana

 

Jedná se o hybridní citrus, který vytvořil p. Karel Urban cíleným křížením tahitského rangpuru Otahaite a ičangkanu za účelem vytvoření univerzální citrusové podnože. Semenáč dovedl do plodnosti. Rostlina se dobře řízkuje.

 

K této odrůdě jsem před několika lety přišla „jaksi omylem“…

Rouby jsem získala v dubnu 2005 v Brně na Kociánce a sice jako bigaradii neznámé odrůdy, která byla ve skleníku pěstována již několik let a do té doby nezakvetla. Já tehdy nicméně velice toužila aspoň po 1 bigaradii kvůli semenům na podnože, tak jsem si naroubovala 2 podnože trifoliaty a zbytek roubů zařízkovala. Rouby se dobře přijaly a uspokojivě přirůstaly a k mému velkému překvapení i řízky vytvořily krásný a silný kořenový systém. Měla jsem sice časem jisté pochybnosti, že se jedná skutečně o bigaradii, jednak kvůli malým kopinatým listům s řapíky cca délky 1/3 čepele a silným velkým trnům, jednak i díky dobrému zakořeňování řízků, nicméně jsem rostliny pěstovala a trpělivě čekala, kdy konečně zakvetou a já podle plodů zjistím, co to vlastně pěstuji… Postupně jsem darovala slabší rostlinu i některé řízkovance, další využila jako podnož a nechala si pouze silnější rostlinu a největší řízkovanec.

Roubovaná rostlina nasadila jedno poupě v r. 2009, ale poprvé zaplodila až v r. 2012. Nasadila 30 poupat, z nichž první se rozvilo 25.5., dokvět 13.6. z nichž se vytvořily 3 plůdky, které si rostlina později ještě zredukovala na 2. Plody byly malé, s hrbatým oplodím a výraznými brázdičkami na místě blizny a teprve ony pomohly určit, že ona údajná bigaradie je ve skutečnosti Urbanovo SP.

Rostlinu se zelenými a ještě dorůstajícími plody jsem nechala zimovat ve skleníku, kde přes teploty kolem 0°C ale i níže až k -4°C plody počátkem zimy ještě trochu přirostly a pak se pomalu vybarvovaly. Menší plod jsem sklidila 14.3.2013. Průměr plodu 38x37mm, váha 30g. Oplodí bylo žluto zeleno oranžové, hrubé, houbovité s brázdičkou na místě čnělky, tl. cca 2,5mm. Po rozříznutí plodu mne čekalo překvapení, když takřka celý plod byl vyplněn velkými, dobře vyvinutými semeny (cca 30ks) a dužnina byla naprosto sporadická. Přesto po ochutnání jejích drobných žlutooranžových kousků (spíše vláken) mne čekalo další překvapení – dužnina byla aromatická, sladkonalyslá s mírnou stopou hořkosti a velmi lahodná, takže jsem velmi litovala, že jí bylo v plodu tak málo. Semena jsem hned očistila a vysela. Již po 2 týdnech z nich začaly na okně nad radiátorem vyrůstat první rostlinky, kterých bylo nakonec jen 9 (klíčivost semen tedy pouze 30%)..

Druhý plod jsem sklidila o 10 dní později. Byl oranžový, velikost 45x45mm, jinak stejný s menším plodem. Plod jsem odnesla na klubové roubování, kde jsem nechala ho ochutnat a semena (cca 25ks, výborně vyvinutých a úměrně větších, než byla u 1. plodu) rozdala. Žel ani z tohoto plodu, ač i zde byla semena krásně vyvinutá, nebyla klíčivost semen nijak velká – u semen, vysévaných až po týdnu, vzklíčila asi z 8 kusů jediná rostlinka.

 

Do koruny matečné rostliny jsem začala v r. 2011 (kdy jsem ještě byla v domnění, že se jedná o bigaradii) přiroubovávat další odrůdy bigaradií. Některé rouby se přijaly a tak je z SP plodící podnožový strom pro zajímavé odrůdy bigaradií.

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky SP (Urban)