Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pursha

24. 8. 2012

Pursha

 

Pursha (též Pursta) je zajímavý kříženec z Indie s nejasným původem.  Jednou z rodičovských rostlin je zřejmě sladká limeta. Pursta je keřovitého růstu s nepravidelnou korunou, bez trnů, listy menší, květy čistě bílé, vysoká plodnost. Plody menší (cca 80g), sytě žluté, výrazné podélné rýhování, dužnina příjemně sladkokyselá, asi 8 segmentů. .V posledních letech se začíná zejména v západní Evropě využívat jako ornamentální citrus – jedna z velmi vhodných odrůd pro bytové pěstování v nádobách.

 

Rostlinu jsem získala z Adava v létě 2010. Je naroubována na podnoži citrumela (pravděpodobně řízkované), zřejmě v předjaří 2009..

Poprvé zakvetla v půli května 2011 – 15 poupat, první 2 rozkvetla 13.5., vytvořily se 3 plůdky, dva z nich jsem později pro velmi špatný vývoj odstranila. Poslední plůdek rostl velmi pomalu, počátkem zimy měl průměr jen cca 1,5cm. Během prosince rostlina při zimování v obývákové zimní „minizahrádce“ kvete podruhé, opět 15 poupat, rozkvět od 2.12., ale bez násady. Jediný plůdek z předchozího roku pokračoval přes zimu a na jaře ještě v mírném růstu, který ukončil v dubnu a v chladnějších dnech se začal vybarvovat do světle žluté.

V dubnu 2012 nasazuje rostlina (již venku na terase) na 50 poupat, z nichž 1. rozkvétá 1.5. Postupně se vytváří několik plůdků, které se samy redukují na 3.

Plod z jara 2011 jsem přes léto nechávala na rostlině. Chtěla jsem jej nechat (pokud vydrží) až k podzimní výstavě, ale zůstal mi v ruce 21.8. Přes světle žluté tenké oplodí (cca 1mm), lámavé a hůře loupatelné, prosvítaly jednotlivé segmenty, takže na plodu bylo patrné rýhování. Plod byl malý, váha 19g, tvar mírně zploštělý, segmenty žluté, dobře oddělitelné, bez semen. Dužnina jemná, napodiv (vzhledem k dlouhé době na stromku) velmi šťavnatá, výrazné aroma s vyšší kyselostí, ale zároveň i s příjemnou sladkostí. Hodnotila bych jej jako velmi chutný.

Rostlina je v mých podmínkách remontantní a zatím bezproblémová. Jsem velmi zvědavá na letošní plody.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pursta