Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naraneja Mayajugua

31. 5. 2016

Popis a původ: pochází z Kuby, jedná se o pozdní žlutomasou odrůdu s velkými plody, řazenou k pomerančovníkům (naranja = španělsky pomeranč).

 

Roub této zajímavé odrůdy jsem si dovezla ze zimní návštěvy z Moravce a 24.2.2008 naroubovala na slabší podnož bigaradie. Mohla jsem tehdy i ochutnat první plod, dopěstovaný v Moravci. Rouby před lety dovezl z Kuby p. Urban , dostal je darem jako zvláštnost, kultivar, jehož ovoce si na Kubě cenili ze všech citrusů nejvíce. Pro jeho chuť i osvěživost. Na Kubě se sklízelo ještě se zeleným oplodím a tak jsme ho poprvé ochutnali i u nás. Po pravdě … pokud si pamatuji, byl plod dobrý, ale nijak zvlášť mne nenadchl. Nicméně jsem si vzala z rostliny rouby – v mých podmínkách, kdy budu muset rostlinu s dorůstajícími plody zimovat doma v (alespoň relativním) teple, mohou plody chutnat docela jinak.

Roub přirůstal (zřejmě díky nezvykle slabě rostoucí podnoži) jen pomalu. Rostlina byla spolu s ostatními letněna od května do října popř. listopadu na zahradě, v zimě nejprve v mé zimní mini zahrádce obýváku, později ve spoře temperovaném skleníku.  Poprvé nasadila poupata až koncem léta 2012, první ze 7 poupat rozkvetlo 21.9. … takže jsem před zimou po odkvětu všechny nasazené plůdky odstranila. Znovu kvetla hned následující jaro, ale z 20 poupat, s rozkvětem prvních 2 od 30.5. jsem pro dosud slabou rostlinu opět nemohla nechat nasazený ani jediný plod. Přes léto alespoň rostlina konečně trošku lépe přirostla, ovšem i přes moji tvarovací snahu si tvoří korunku na nízkém kmínku.  V r. 2013 pro změnu nenakvetla vůbec, ale alespoň více zesílila.  Znovu nasadila poupata v r. 2014 a první dvě z celkem 26 rozkvetla 12.5. Těšila jsem se na první plod, jenže léto citrusům zrovna nepřálo a rostlina všechny nasazené plůdky zase brzy shodila…

Po mírném přemrznutí v následující zimě ve skleníku (cca -3,5°C) jsem se v r. 2015 konečně dočkala.  První poupě z nasazených celkem 30 rozkvétalo již při letnění na zahradě 15.5. s dokvětem rostliny asi o týden později, a plůdky konečně na rostlině vydržely. Ponechala jsem 3, které byly později (mnou i rostlinou) zredukovány na jediný. Jako u nás v podstatě nepěstovaná rarita byla rostlina ukázána na výstavě v BZ v říjnu a pak umístěna na zimování na parapet okna (na jih) obýváku. Tam plod přes zimu ještě přirůstal a v předjaří se začínal zbarvovat do světle, později citrónově žluté. Jako pozdní odrůdu jsem jej nechala na rostlině i pro přenos v konci první třetiny května na terasu. Zimování s plodem v teple rostlina přežila ve výborném stavu, dokonce ani nechytila žádného z obvyklých škůdců (svilušky, puklice), v březnu měly pěkné přírůstky prakticky všechny větve, tak jsem mohla nechat plod na rostlině co nejdéle. Sklidila jsem jej 28.5.2016. Plod byl citrónově žlutý, zploštělý, tvarem připomínající grep, oplodí hladké s brázdičkou po blizně, mírně prolamované, na velikost plodu velmi tenké – cca 2mm, přilehlé, ale dobře loupatelné. Váha plodu 229g, průměr 76x71mm. Dužnina žlutá (jako oplodí), 11 nepravidelných segmentů s velmi jemnými membránami, semencový sloupek plný, několik drobných semen (zřejmě po 1 semínku na segment) s několika dalšími zcela zakrnělými semeny. Dužnina byla jemná, velmi šťavnatá, příjemně sladká, bez přídechu hořkosti i kyselin, zřetelné pomerančové aroma bez dalších příměsí. Velice osvěživá, vychlazená z ledničky vynikající. Podělila jsem ochutnávkou celou rodinu a všichni se shodli, že plod je výborný (syn mi přišel říci, že tohle mám pěstovat a množit, což se mi snad ještě nestalo!!).

Letos bude rostlina po prvním plodu zřejmě odpočívat, jako jedna z mála plodících nemá nasazené žádné poupě, ale opravdu se už těšíme na další plody, na něž musí pořádně zesílit.

 

Dle mého náhledu se u této odrůdy velmi pravděpodobně jedná o oranželo a to přírodní. Nasvědčuje tomu jak název odrůdy (Naraneja), tak tvar listů, květy a zejména plody – citrónově  žluté, zploštělé, velikosti a tvaru menšího grepu s výrazným pomerančovým aroma, bez hořkosti – právě absence hořkosti ukazuje na přírodní oranžela.

Odrůdu budu nadále pěstovat a dle možností i množit – určitě stojí za to, aby se stala okrasou našich bytů. Jako kubánská odrůda má pro pěstování v bytech s letněním venku ty nejlepší předpoklady. Vřele doporučuji pozornosti pěstitelů.

 

Náhledy fotografií ze složky Naraneja Mayajugua