Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citrus hassaku

31. 12. 2012

C. hassaku

 

Citrus hassaku (Tanaka č. 74)  zvaný též Hassaku mikan je zřejmě náhodný kříženec šedoku a mandariny, objevený v Japonsku r. 1860. Strom je vzpřímený, bujmého růstu, větve bez trnů, teplomilný, takže se hodí pro pěstování v bytě. Plody jsou se silným vlivem šedoku - velké (průměr 9 až 12cm), lehce oválné, na pólech mírně zploštělé, dozrávající středně raně. Oplodí oranžově žluté, dužnina světle žlutá, málo šťavnatá, dobré chuti i vůně. Semen málo, jsou monoembryonická. Vhodnou podnoží je citroník, pomerančovník nebo grapefruit.

 

c.hassaku---24.12.2012.jpg

Rostlinu jsem získala na výstavě citrusů v Brně v r. 2002. jako alternativu ke grapefruitu. Roub pocházel z Jaroměřic nad Rokytnou ze sbírky p. Holčapka a byl naštěpován na podnož citranže Carrizo v srpnu 2002. Rostlina je pěstována v nádobě s tvarováním na štíhlé vřeteno, od r. 2004 je zimována ve slabě temperovaném skleníku s letněním na zahradě.

 

Poprvé nasadila květy (čtyři květní hrozny, které jsem redukovala na 2) ještě na zimovišti doma v půli dubna 2004 –1. poupě rozkvetlo 19.4., ale plůdky jsem nakonec brzy po jejich nasazení odstranila. A nechala rostlinu raději ještě zesílit.

Následující rok nasadila rostlina 6 poupat, ale malé plůdky samy opadly v půli července. Příští jaro 2006 rostlina nasazuje 25 poupat ve 4 květních hroznech, ale 1. poupě rozkvétá až poměrně pozdě 19.6. Po redukci na 2 plody roste jen jediný plůdek, ale předčasně „zralý“ odpadá v naprosto nekonzumní velikosti 10.10.

V r. 2007 nasazuje rostlina cca 200 poupat a rozkvétá mezi prvními citrusy již 29.4. (2 poupata) s dokvětem do 1.6. Tentokrát je ale kvetení bylo zcela bez násady a rostlina toho roku odpočívá.

V r. 2008 jsem se konečně dočkala. Rostlina nasadila cca 50 poupat, 1. z nich rozkvetlo 16.5., dokvět 11.6. Zredukovala jsem malé plůdky a ponechala 2 plody, které se ale vyvíjely poměrně pomalu a počátkem listopadu, kdy jsem po výstavě umístila rostlinu na parapet jižního okna jen temperovaného pokoje pro dorůstání plodů přes zimu měly průměr (i tvar) jen středně velké mandariny unshiu. První z plodů samovolně upadl v lednu 2009. Byl světle žlutý, evidentně „podtržený“, trpkokyselý. Druhý plod držel na rostlině až do 3.3.2009, kdy rovněž sám odpadl. Byl zploštělý, 65x50mm, váha 110g, oplodí hladké, sytě citrónově žluté s výraznou grapefruitovou vůní, špatně loupatelné tl. 5 až 6mm. Dužnina sytě žlutá, středně šťavnatá, chutí velmi dobrý grapefruit, výrazná doznívající hořkost, několik špatně vyvinutých semen.

V té době již narůstá na rostlině cca 60 poupat, která začínají rozkvétat na okně v bytě o dva týdny později (20.3. až 15.5.), ale nasazené 4 plůdky venku později opadávají.

V r. 2010 rostlina vůbec nekvete a o rok později sice nasazuje cca 40 poupat (kvetení 2. až 22.5.), ale nasazené plůdky postupně všechny během příštího měsíce opadávají.

V dubnu 2012 nasazuje rostlina na 400 poupat, z nichž první tři rozkvétají (ještě ve skleníku) 30.dubna a další pak až do 27.5. při letnění na zahradě. Postupně se vytváří velké množství plůdků, které musím postupně redukovat. Na rostlině po redukci zůstávají dva plůdky ze samého počátku kvetení a čtyři další, nasazené později. Během letního růstu je mezi nimi stále zřejmější rozdíl ve velikosti. Rostlina již jejich počet sama neredukuje a naopak ještě v půli léta nasazuje 3 další poupata. Dvě z nich rozkvétají 24.8. a tvoří se plůdky. Kvůli výstavě je nechávám na rostlině. Na výstavě (18. až 21.10.) budí rostlina zaslouženě velkou pozornost. Plody již ztrácejí původní tmavě zelenou barvu, která přechází ke světle zelené, oba větší plody vypadají jako velký grep, takže jsem je musela vyvázat kvůli nebezpečí ulomení větví, menší plody jsou ještě světlejší, méně zploštělé s velikostí plodů přirozených oranžel.  Po výstavě je rostlina ještě několik dní venku a pak je umístěna na zimu do vstupní haly k francouzskému oknu. Jeden z menších plodů začíná u stopky přecházet do žlutozelené barvy, tak jej na zkoušku a také abych aspoň trochu odlehčila rostlině sklízím 5.11.  Plod je zploštělý s hladkým oplodím, 75x64mm, váha 155g, vůně podobné grepu. Vzala jsem jej na schůzi a snědli jsme jej s přáteli citrusáři (podle nich „neměl chybu“). Dužnina byla světle žlutá, středně až méně šťavnatá, výborná s dostatečnými cukry a výraznou grepovou natrpklostí – tu mohly způsobit membrány plodu, se kterými jsme jej jedli. Ostatní plody jsem nechala na rostlině a budu je dle vybarvování sklízet postupně. Během listopadu se všechny plody vybarvují do světle zeleno-žluté a stále více připomínají grepy.  8.12. sklízím jako 2. plod jeden z obou velkých plodů. Je zploštělý, s rovnou ploškou na blizně a mělkou jamkou u stopky, oplodí vonné (jako grep), tl. cca 6mm, po rozkrojení plodu dobře loupatelné. Plod má průměr 90x76mm s váhou 302g, dužnina po oloupání je 78x64mm váhy 209g. Albedo hořké, dužnina méně šťavnatá, mírně nakyslá, bez hořkosti, velmi chutná, s 10 segmenty a 6 semeny. Na Štědrý den sklízím další dva plody, oby z těch menších. Jsou světle žluté, zploštělé (jako malý grep), průměr 73x68mm, váha 157g a 75x65mm s váhou 164g. Oba šly lehce odlomit od stopky. Snědli jsme 1 z nich – oplodí tl. 3mm, váha dužniny 110g, světle žlutá, středně šťavnatá, nakyslá, výraznější hořčiny, jemné granule a 3 semena. Plod chutnal jako výborný grep.

Na Štědrý den sklízím další dva plody, oba z těch menších. Jsou světle žluté, zploštělé (jako malý grep), průměr 73x68mm, váha 157g a 75x65mm s váhou 164g. Oba šly lehce odlomit od stopky. c.-hassaku.jpgMenší z plodů byl sněden následující den – oplodí bylo jen tenké, cca 3mm, mírně dehydrované, dužnina váhy 110g, světle žlutá s jemnými granulemi, středně šťavnatá, nakyslá, výraznější hořčiny, 3 semena – chuť výborný grep. 2. z plodů čekal v pokojovém teple na degustaci do 5. 1. nového roku.  Oplodí silné (6mm), dužnina žlutá, středně šťavnatá s několika zakrnělými semeny, sladká, příjemně nakyslá s velmi mírnou trpkostí, chuťově bohatá a vyvážená, výborný grep. O dva dny později jsem sklidila 2. velký plod. Byl rovněž citrónově žlutý, zploštělý, hladké oplodí tl. cca 4mm, středně dobře loupatelné, vůně grep. Průměr plodu 94x83mm, váha 325g. Dužnina šťavnatá, sladká, zcela bez trpkosti, silné nahořklé membrány, vynikající (grep či přírodní oranželo). Několik ne zcela vyvinutých semen.

Poslední malý plod nechávám dále na rostlině – čekám, zda se ještě více vybarví popř. zda se „sklidí sám“ a v jaké kvalitě.

 

 

Rostlina je v mých podmínkách zatím bezproblémová. Přes svoji teplomilnost dobře snáší (samozřejmě bez plodů a v dormanci) chladné zimování. Jistě by stála za vyzkoušení v bytě na některé z bytových podnoží.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky C. hassaku