Jdi na obsah Jdi na menu
 


grapefruit

11. 6. 2015

Grapefruit (Citrus paradisi) vznikl v Novém světě (Barbados kolem r. 1750) jako mutace šedoku..

Jsou to subtropické a tropické stromy dorůstající výšky 10 až 15m se silným kmenem, robustními, trnitými větvemi a hustě olistěnou korunou a výbornou přizpůsobivostí klimatu..

Rostliny snášejí bez poškození v dormanci (zimní klid) až -5°C (krátkodobě -7°C) a patří k nejodolnějším vůči horku. Kvetou velkými, vonnými,  bílými květy (průměr 40 až 50mm).

Grapefruity se dělí na 2 základní skupiny. obyčejné a pigmentované

Grapefruity jsou velmi náročné na světlo a pro kvalitní plody potřebují i vyšší teploty během jejich dozrávání. U pigmentovaných odrůd je vybarvení dužniny i oplodí způsobeno (na rozdíl od pomerančů) likopenem, takže výborně vybarvují i v tropech. Právě s ohledem na vysoké nároky na světlo a vzrůstnost se grepy pěstují jen zřídka v bytech – nejlepší uplatnění v našich podmínkách mají v celoročně užívaných zimních zahradách.  Jako podnož je nejvhodnější citrumelo popř. vlastní semenáč. P. trifoliatu, i když ji preferuji u většiny svých rostlin, pro grep nepovažuji za vhodnou právě kvůli potřebě chladného zimování. U malých štěpovanců grepu se mi dosud ani neosvědčila – rouby grepů na ní pomalu rostou a zdá se mi, že si spolu moc nerozumějí.

K pokusu o pěstování grapefruitu jsem se odhodlala až po mnoha letech pěstování.  Prvním grepem byl u mne Duncan sejanec – panašovaná odrůda jednoho z nejlepších kultivarů, vzniklá v bývalém SSSR. Moje druhá rostlina této odrůdy, kterou jsem si dovezla v r. 2009 z Moravce, byla zároveň první z grepů, kterou jsem dopěstovala do plodnosti (2011).  Radost z pěstování a hlavně jeho výsledku mi však přinesla až další odrůda – pigmentovaná Star Ruby.

 

Star Ruby

Jedná se o kvalitní, pigmentovanou odrůdu zakrslejšího růstu s kompaktní korunou. Odrůdu jsem si vybrala k pěstování právě z důvodů jejího menšího vzrůstu i husté koruny. Po plodnosti (zvlášť, pokud nechám rostlinu přetíženou plody na podzimní výstavu) nastává u mne často proschnutí zaplozených větví, takže hustý obrost, u rostliny ve volné půdě vyžadující pravidelné prořezávání, je v mém případě velkou výhodou.

Rostlinu, naroubovanou na podnoži citrumela v březnu 2008, jsem si dovezla ze Žebětína v létě r. 2009. Zapěstovala jsem ji na štíhlé vřeteno. Rostlina byla zimována ve skleníku, kde jí nevadil pokles teploty na -5°C, od dubna do října byla letněna na zahradě. Poprvé zakvetla v r. 2012 – nasadila na 60 poupat v několika hroznech, která rozkvétala od 7. do 30.5., ponechala jsem 2 plody, ale ty nakonec samy opadly. V srpnu kvetla ještě z 5 ojedinělých poupat, ale ta jsem po odkvětu odstranila.

V r. 2013 nakvetla rostlina znovu a ještě bohatěji – cca 300 poupat, s rozvitím prvních poupat 21.5.. Po redukci nasazovaných plůdků jak mnou, tak rostlinou zůstaly 2 plody, které tentokrát již rostlina udržela až do zralosti. V srpnu se opět objevila ojedinělá poupata (4), ale ta jsem po odkvětu znovu odstranila. Rostlina se s přirůstajícími plody prezentovala na výstavě v BZ a po návratu domů byla na zimu umístěna v nevytápěném pokoji. Teplota (12 až 14°C) stačila k nárůstu plodů přes zimu. Menší z plodů samovolně upadl 12.2.2014. Byl zploštělý, citrónově žlutý s nazelenalým líčkem, u stopky oranžový. Váha 162g. Dužnina žlutá, kolem oplodí narůžovělá, šťavnatá, sladká, velmi kvalitní s vysokým podílem hořčin, bez semen. 2. plod byl sklizen až při letnění na zahradě 1.7.2014. Zploštělý, oplodí zlatožluté s narůžovělým líčkem, jemně zrnité tl. 6mm, váha 336g, 94x84mm, typické krepové vůně, dužnina v průřezu růžová , dílky uvnitř spíše žluté, šťavnatá, lehce nahořklá (membrány s vyšší hořkostí), vynikající chuti. Semencový sloupek plný, bez semen.

V r. 2014 díky zimování v domě nasadila poupata již v únoru (asi 30), ale květy byly v nepříznivých světelných i teplotních podmínkách se zakrnělými bliznami (funkčně samčí). Nové kvetení – cca 200 poupat nastalo až v počátku července na zahradě. Rostlina na jaře měla pěkné přírůstky koruny, tak jsem ponechala z bohaté násady několik plůdků, které uspokojivě přirůstaly. Rostlinu jsem později odprodala jako nadbytečnou.

 

Star Ruby – rostlina II

Roub z matečné rostliny jsem počátkem dubna 2012 přiroubovala ve 3 kusech do vrcholu starého semenáče grepu (zřejmě z poloviny 80. let), který jsem v r. 2003 koupila jako možný řízkovanec dobrého tangela). Za celá léta u mne ovšem rostlina jen přirůstala bez jediného poupěte, tak jsem ji nakonec použila jako podnož pro odrůdy grapefruitu. Je možné, že při kvetení a plodnosti naroubovaných odrůd se nabudí k plodnosti i podnož. Přes opakované roubování několika odrůdami se uchytila pouze Star Ruby – a to všechny tři rouby. Díky silné, staré podnoži rostly velice vitálně a za jedinou sezónu se vytvořila pěkná koruna kvalitní odrůdy. Původní stromek byl s kotlovitou korunou a terminálem, po naroubování Star Ruby jsem vrcholový roub zapěstovala na štíhlé vřeteno.

Rostlina byla stejně, jako ostatní neplodící a poměrně chladuvzdorné rostliny, umístěna na zimování v (pouze temperovaném) skleníku s vynášením na letnění na zahradě mezi prvními (obvykle počátkem dubna) a sklízením na zimoviště až počátkem listopadu (resp. při poklesu ranních teplot k -5°C). Poprvé zakvetla (na všech roubech) v r. 2014.  Násada poupat byla na 1. kvetení neobvykle bohatá – cca 120 poupat, s velice časným rozkvětem: první 2 poupata se rozevřela již 30.4. (jaro 2014 přišlo velice brzy a většina citrusů ze skleníku mi nakvétala o 2 až 3 týdny dříve oproti běžným rokům). Nasazené plůdky jsem hodně zredukovala, rostlina si ponechané ještě dále protřídila sama, ale přesto narůstalo 7 plodů. Rostlinu jsem dala v říjnu na výstavu a počátkem listopadu, po pár dnech na zahradě, nechala zimovat v domě v mé zimní minizahrádce u sz francouzského okna. Během zimních měsíců plody ještě trochu přirůstaly, měly typický zploštělý tvar a byly ve dvou velikostech – 4 menší, 1 střední a 2 velké. První (menší) plod samovolně opadl počátkem února 2015. Váha 118g. Byl uchován na polici a sněden 8.3. Oplodí bylo žlutorůžové tloušťky 4,5mm, dužnina žluto růžová, šťavnatá, výrazné hořčiny, výborné chuti. Další, také menší plod rovněž upadl sám (26.2). 3. plod  (váha 160g) byl ustřižen 18.3. a sněden spolu s 2. plodem na klubovém roubování. Oba plody měly žluté, narůžovělé oplodí, dužninu takřka celou růžovou, byly šťavnaté, s velmi příjemným podílem cukrů a výraznými hořčinami – všemi konzumenty byly označeny jako vynikající. 4. plod opět upadl sám a byl darován (prý byl málo sladký). 5. plod, největší, byl sklizen 3.5. Váha 315g, oplodí i dužnina růžová (dužnina sytě), dužnina šťavnatá, vynikající s vysokým podílem cukrů a hořčin, jako ostatní plody zcela bez semen. 6. plod s váhou 280g upadl o 2 dny později. Oplodí bylo žlutozelené s narůžovělým líčkem, ponechán na okně se plod ještě dobarvoval.Poslední plod odpadl v půli května, byl uložen v ledničce a rozkrojen při příležitosti ochutnávky pro televizní natáčení. Oplodí tmavě žluté s růžovými skvrnami. Dužnina šťavnatá, růžová, sladká s typicky výraznými hořčinami, výborná.

Rostlinu jsem vynesla na letnění až v samém konci května mezi posledními – plodné větve trochu proschly, tak následoval přirozený průklest koruny. Již po pár dnech venku začíná rostlina z většiny větví (jak původní koruny, tak Star Ruby) silně rašit a její stav je velice dobrý. Letos ovšem bude odpočívat – při případném letním kvetení a násadě by plody zřejmě nebyly dostatečně kvalitní.

Odrůdu Star Ruby hodnotím v mých podmínkách jako překvapivě vynikající. Ukazuje se, že i grepy se mohou ve výborné kvalitě pěstovat v květináči a se zimováním df. v bytě.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Star Ruby