Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dozrávají zimní odrůdy

15. 2. 2014

S postupující zimou mi začínají dozrávat pozdější odrůdy citrusů, kterí jsem kvůli násadě plodů zimovala doma. Nejvíce "parády" mi dělají dvě rostliny v hale - pupečný pomerančovník Navelina a kumkvat Fukusha (letos se 45 plody). Díky vyšší teplotě v hale, zejména noční, která neklesá pod 16°C,  se oplodí obou odrůd příliš nevybarvilo, kumkvaty jsou pouze žluté místo obvyklé nádherně oranžové barvy (i dužnina je sotva s nádechem do oranýžova), pomeranče jsou rovněž spíše zluto naoranžovělé, ale zato v běžné obchodní velikosti (130 až 170g), uvnitř sytě oranžové a táááák dobré.... Mňam.

Sklidil se mi také první plod na údajném C. yuko, dovezeném  z VS v Rusku - je to typický citron, včetně vůně oplodí, tvarem připomíná některou z okrasných historických odrůd. Zatím jsem ho nerozřízla, tak jsem na chuť i dužninu opravdu zvědavá.

Upadl i můj první vypěstovaný plod na červenoplodé odrůdě grepu Star Ruby. Vyrostly na ní plody dva, větší z nich je stále ještě zelený (a možná i dosud rostoucí) na rostlině ve velikosti grepu, jaký koupíme běžně v obchodě (ta velikost mne docela překvapila), menší z plodů mi žlutý zůstal při kontrole v ruce. Na jamce po stopce je náznak červené barvy, tak jsem opravdu zvědavá, jak bude plod vypadat uvnitř po rozříznutí. Zatím jej ještě nechávám "docházet".

Na sklizení čekají také poslední tři plody klementiny Rubino - čekám, zda se oplodí ještě lépe vybarví z nynější tmavě oranžové. Dobarvují se i plody na C. hassaku (8ks, ale letos jsou výrazně menší, než ty loňské), a žlutý je již i plod odrůdy krvavého pomerančovníku (také můj první) - Tarocco galici.

A v neposlední řadě jsme sklidili (a snšdli) náš první vypěstovaný ananas. Ani on "neměl chybu" a byl vynikající.

V současné době část doma zimovaných citrusů bohatě kvete a nasazuje letošní plody. Na některých rostlinách jsou zároveň i dorůstající či dozrávající plody z loňského roku.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Dzrávají zimní odrůdy (I., II. 2014)