Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dozrávají první mandarinky

12. 10. 2015

Letos neuvěřitelně brzy dozrávají první mandarinky. Jako je u mne obvyklé, jedná se o manrarinky unshiu, odrůda Slava Vavilova, kterou pěstuji ve volné půdě (opěrky) skleníku.

Po úvodních letech alternativní plodnosti se tahle rostlina docela rozplodila a plody sklízím již každoročně. Letos je jich 15, od několika malých (průměr cca 4cm) po středně velké (pr. 5,5cm)... při velikosti stromku a každoroční plodnosti (i mé "péči") je tento počet asi maximum.

Jdscn3019.jpgak je u raných mandarinek unshiu typické, sklízí se odrůda již při zelenožlutém oplodí - to je ta správná konzumní zralost. První plod jsem sklidila již 6.10. (v jiné roky je to 31.10!!) a byl ... prostě vynikající. Tenké oplodí (1mm) velmi lehce loupatelné, sytě oranžová, šťavnatá dužnina a nezvykle vysoká sladkost (na ranou unshiu zvlášť) při zachování výtečného aroma s jemnými kyselinami. Slava Vavilova je u mne nejchutnější mandarinou unshiu, ale letos se chutí doslova překonala a pochybuji, že některá z klementin (včetně Rubina) bude lepší ... to už ani nejde.

Myslím, že za letošní ranost a chuť "může" to tropické léto ve spojení s mým dost chladným skleníkem. Zatímco na venkovním stanovišti trpěly rostliny vedry, v nichž se špatně vyvíjely již květy a opadávaly vůbec nějak nasazené plůdky, dobře izolovaný skleník, kde nedopadalo na rostlinu sluneční světlo přes jednoduše zasklenou část střechy, ale vždy pouze rozptýlené stěnami z luxfer, lahví popř. polykarbonátu, udržel ty nejpříznivější teploty (v úrovni rostlin max. +26 až +29°C), rostliny se tak nepřetápěly a také nepřesychaly. Teď jsem zvědavá na další plody - zejména od mandarinky Kawano, ale i první plůdek na Cartulli saadreo a Seto ... ty ještě domalu dorůstají.