Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomerančovníky - navely (pupečné)

13. 8. 2015

Pupečné pomerančovníky jsou pro pěstitele velmi atraktivními, ale zároveň i poměrně problematickými citrusy. Dozrávají obvykle až během zimy, kdy je při dozrávání v bytech problém jak s osvětlením, tak s (obvykle příliš vysokou) teplotou a řada odrůd vzešlá z kultivaru Washington matečnou odrůdu nevyjímaje má vážný nešvar: v teplotách nad 30°C shazuje veškeré nasazené plody a to i dost velké (u mne až do průměru 40mm). Přesto díky výtečné chuti (a ovšemže i silnému oplodí ke kandování) stojí za naši námahu, trpělivost a zájem.

 

Navelina

Popis a původ:  pupečný pomerančovník nízkého, zákrskovitého růstu, mutace kultivaru Washington, plody jsou středně velké, šťavnaté, velmi sladké, menší, ranější a lépe vybarvené než u odrůdy Washington, malý pupek. Má sklon ke střídavé plodnosti.

Rostlinu je na podnoži citrumela (semenáč 2002), roub duben 2004. Je pěstována v nádobě se zimováním ve skleníku (v sezónách bez plodů) a letněním na zahradě. První roky přirůstala (v porovnání s ostatními rostlinami na ponciru) velice rychle, brzy vytvořila hustou korunu tmavě zelených listů, ale s kvetením si dala na čas…

Poprvé kvetla až v r. 2008, kdy nasadila 28 poupat s rozkvětem prvních 3 poupat 12.5. a dokvětem 30.5. Po redukci (stromem i mnou) dozrály všechny 3 ponechané plody. Vzhledem k dozrávajícím plodům byla zimována v domě v nevytápěném pokoji. 1. plod byl sklizen 8.2.2009 (resp. mi při lehkém doteku zůstal v ruce). Oplodí sytě oranžové, poměrně tenké (tl. 3mm) dobře loupatelné, plod kulovitý 72x74mm, váha 180g, dužnina sytě oranžová, šťavnatá, velice chutná s maličko nižší sladkostí, velký skrytý pupek, bez semen. 2. plod sklizen 8.2.2009, sytě oranžový, 70x72mm, váha 160g, chuťově podobný předchozímu plodu. 3. plod byl darován a dle informace konzumentů byl výborný.

V r. 2009 nasadila rostlina nejprve jen 9 poupat s kvetením 2. až 8.5., o měsíc později dalších 40 poupat s rozkvětem od 27.6.

V r. 2010 měla rostlina cca 80 poupat, kvetla od 12.5., dokvět 25.5,

V r. 2011 a pak i 2012 rostlina jen odpočívala.  V r. 2013 vytvořila 35 poupat s rozkvětem prvních 2 poupat 12.5. Po redukci zůstalo na rostlině 7 plodů, se kterými byla rostlina představena v říjnu na výstavě v BZ. Po návratu domů byla umístěna do temperované vstupní haly k francouzskému oknu, kde plody ještě mírně přirůstaly a pak během zimy  se postupně vybarvovaly a dozrávaly do vynikající kvality. První plod samovolně opadl 6.2.2014. Byl žlutý, mírně naoranžovělý, slabounce zploštělý, oplodí skoro Hladké, výrazná prohlubeň na pupku, průměr 73x69mm, váha 177g. Oplodí tloušťky 2,5mm přilehlé, hůře loupatelné, dužnina středně oranžová, sladká, šťavnatá, s výborně vyváženým poměrem kyselin, malým pupkem a vynikající chutí. Bez semen. 2. plod byl sklizen o den později – naoranžovělý, váha 135g (byl darován). 3. plod byl sklizen 11.2. – skoro kulovitý, žluto-oranžový, váha 173g, chuť jako 1. plod. 4. plod, největší, s váhou 242g, byl utržený až o 2 měsíce později 13.4.2014 a byl rovněž darován. Bylo mi pak řečeno, že šlo o „neskutečně výborný“ plod, u nějž by konzument nevěřil, kdyby na vlastní oči neviděl, že plod trhám ze stromku v květináči, že je možné vypěstovat tak vynikající pomeranč u nás a v nádobě… což mne samozřejmě nesmírně potěšilo. Poslední 2 plody jsem sklidila 17.4. – byly žluto-oranžové, kulovité, větší plod průměr 74x72mm, váha 190g bez viditelné známky pupku na oplodí jen s tečkou po blizně, a 2. plod 63x63mm, váha 170g s velkou prohlubní v místě blizny (průměr jamky cca 15mm, hloubka 2mm). Oba plody byly vynikající chuti, obdobné s předchozími plody.

Koncem dubna 2014 bylo ukončeno zimování a rostlina již na venkovním stanovišti zahrady nakvetla - nasadila cca 250 poupat, koruna jimi byla takřka obalena, rozkvět prvních (15) poupat 15. 6. Po silné redukci a propadu plodů byl růst zbylých plůdků velmi pomalý, rostlina byla donesena zimovat do nevytápěného pokoje s plůdky průměru do 40mm. Po nešťastném přeschnutí kořenového balu při zimování pak během jara 2015 rostlině již na letním stanovišti proschla podstatná část koruny. Nové přírůstky jsou světle zelené, rostlina nekvetla a letos 2015), ale zřejmě i příští rok bude jen odpočívat.

 

Navelina je jedním z nejlepších pomerančovníků v mých podmínkách a rozhodně bych o ni nechtěla přijít. Pro pěstování vřele doporučuji.

 

 

Newhall

Popis a původ:  pupečný pomerančovník, vzniklý jako pupenová mutace (sport) kultivaru Washington, raný, velmi podobný odrůdě Navelina. Oplodí v plné zralosti až červeně oranžové, dužnina šťavnatá vynikající chuti. Odrůda má v porovnání s Navelinou menší sklon ke střídavé plodnosti.

Roub jsem získala v Moravci v červnu r. 2006 a naroubovala jej na slabší podnož trifoliáty. Rostlina je pěstována v nádobě se zimováním ve skleníku a letněním na zahradě.

Poprvé kvetla v r. 2010 – nasadila 12 poupat s rozkvětem od 16.5. Rostlina byla na plodnost dosud příliš malá, tak jsem plody ještě nenechala nasadit. Další rok (2011) se utvořilo 20 poupat s kvetením od 18.5., ale rostlina stále ještě nebyla dost silná na plodnost, takže jsem musela květy odstranit.

V r. 2012 jsem se konečně dočkala. 18 poupat rozkvétalo od 21.5., dokvět 5.6. a s ohledem na stále ještě malou korunu rostliny jsem mohla ponechat aspoň 1 plod. Plod dorůstal a dozrával přes zimu v bytě (okno nevytápěného pokoje). Byl sklizen 23.2.2013. Vejčitý, s protáhlým krkem a malou špičkou, žluto-oranžový, oplodí tl. 3mm jemně zrnité, průměr 74x83mm, váha 200g. Dužnina oranžová, šťavnatá, jemná s velkým skrytým pupkem, chuťově málo výrazná (mdlejší chuti), pupek výrazně sladší a aromatičtější, velmi chutný. Bez semen.

V r. 2013 rozkvetlo 15 poupat (kvetení od 29.5.). Bez násady. Rostlina mírně přirůstá a odpočívá při chladném zimování ve skleníku.

Na jaře r. 2014 opět nakvétá – 41 poupat, rozkvět prvního poupěte 7. 5.. Rostlina si redukuje nasazené plůdky na dva, které udrží až do zimy. Na zimování je umístěna do nevytápěného pokoje bytu (parapet východního okna), kde plody ještě mírně přirůstají. Menší plod samovolně opadává v půlce ledna. Je světle oranžový, průměr 49x46mm, váha 64g, hladký. Jeho upadnutí bylo zjištěno až později, plod zůstal ležet asi 3 týdny na okně pro „dojití“. Větší plod rovněž sám odpadává 10.2.2014. Oplodí světle oranžové, jemně zrnité, průměr 69x69mm, váha 165g. Oba plody byly zároveň snědeny 20.2. Byly (až na velikost) vzhledem i chutí velmi podobné – oplodí houbovité, tl. 2mm, dužnina světle oranžová, šťavnatá, sladká vynikající chuti, bez semen, semencový sloupek silný, plný (průměr 10mm), malý skrytý pupek.

Následující rok nasazuje jediné poupě, které je těsně po odkvětu uraženo, takže rostlina i tento rok pouze odpočívá.

 

I tuto odrůdu hodnotím do svých podmínek jako velmi vhodnou. Její plody jsou při dobrých podmínkách pro dozrávání výborné chuti a skutečně podobné plodům Naveliny. Doporučuji vyzkoušet.

 

Prostějovský

Popis a původ:  pupečný pomerančovník neznámého původu, dovezený již před několika desetiletími do Prostějova (odtud název). Vzrůstem i tvarem plodů se nejvíce podobá odrůdě Navelina, ale plody chutí připomínají spíše mandarinu. Strom je poměrně vzrůstný, při pěstování v nádobě potřebuje každoročně přesazovat a přihnojovat. Plodnost je střední, plody jsou sladké se sytě vybarvenou dužninou, rané dozrávání. E aklimatizovaný na naše podmínky a vhodný pro pěstování v bytě.

Roub jsem získala v březnu 2003 na Kociáne a naroubovala jej na podnož trifoliáty (z chorvatských semen). Do r. 2005 byla rostlina zimována doma v mé zimní minizahrádce s letněním na zahradě.

Rostlina poprvé kvetla (30 poupat) v r. 2005.  První poupě rozkvetlo 15.5., poslední 31.5. Protože stromek byl již dost silný, ponechala jsem 2 plůdky, ale rostlina během léta oba shodila (ten 2. ve velikosti 28mm 8.8.). Zimu již přečkala v rekonstruovaném skleníku. Chladné zimování jí velmi prospělo a na jaře 2006 nasadila na 250 poupat. První rozkvetlo 22.5. a kvetení trvalo asi měsíc. Udržel se 1 plůdek, tak jsem kvůli jeho narůstání a dozrávání zimovala rostlinu na okně v bytě. Plod samovolně opadl 25.2.2007. Byl kulatý, žluté oplodí tl. 3mm, hůře loupatelné, s malým pupkem. Průměr plodu 85mm, váha 320g. Dužnina oranžová, bezsemenná, vysoce šťavnatá, velmi sladká s utlumenou kyselostí, velmi tenké, skoro neznatelné membrány. Chuť výborná. Plod ale zřejmě chtěl sklidit dříve.

Na jaře r. 2007 byla rostlina přesazena do větší nádoby a žel (pro podnož trifoliáty) nevhodného substrátu. Výsledkem byl rok živoření, pak silné proschnutí koruny a záchrana „na poslední chvíli“ přesazením do nového substrátu. Rostlina se vzpamatovávala další 3 roky a první sporadická poupata nasadila až v létě 2011.  Na jaře následujícího roku nasazuje několik dalších poupat, ale z neznámého důvodu prosychá část koruny a poupata samovolně opadají. Rostlina je v té době již skoro 2 měsíce na letním stanovišti pod ořešákem. I když pravdou je, že z nedostatku času jsem ji od záchranného přesazení v r. 2008 již nepřesadila (ač to odrůda dle literatury vyžaduje). Proto zřejmě nepřekvapí, že se rostlina vzpamatovává jen pomalu, v dalších letech skoro nekvete (ojedinělé květy jsou bez násady) a po opakovaném lepším přihnojení v r. 2014 a na jaře 2015 konečně v květnu 2015 nasazuje asi 30 poupat. Na plody se ale letos opět těším marně – v tropických vedrech velmi horkého a suchého léta rostlina i přes umístění ve stínu postupně všechny nasazené plůdky shazuje.

O tuto odrůdu bych velmi nerada přišla – její chuť je i v mých podmínkách s nutností dozrávání doma jedinečná. Proto jsem si přiroubovala roub do stromu s několika rannými pupečními odrůdami. Na druhý pokus (… 2011) se roub přijímá a v květnu 2012 zakvétá několika poupaty. Po odkvětu nenechávám zatím vytvořit plody – přestože rostlina je dostatečně vitální, roub je ještě poměrně slabý, tak mu raději dám čas pořádně zesílit.

 

Robertson

Popis a původ:  pupečný pomerančovník, patentovaná mutace ze starého stromu Washington. Je zakrslého růstu (keřovitý), násada květů a vyzrávání plodů ranější, než u ostatních navelů, cizosprašný. Strom je odolný vůči vysokým teplotám, plodí hlavně po obvodu koruny. Plody vydrží dlouho na stromě. Strom je velmi produktivní, oplodí až karmínově červené

Roub jsem získala v červenci 2011 v Korýtkách a naroubovala na dvě různé podnože – řízkované silné citrumelo (po úhynu koruny jiné odrůdy) a semenáč ponciru trifoliata

 

Rostlina I – podnož citrumelo řízkované

Rostlina byla zapěstována na štíhlé vřeteno a díky silné a vitálně rostoucí podnoži se koruna vytvářela velmi rychle. První kvetení bylo již v r. 2014 – cca 50 poupat, rozkvět prvních 3 poupat 28. 4.. Ponechala jsem 6 plodů, s tím, že si rostlina sama jistě ještě plůdky zredukuje, ale ta byla s mým průběrem spokojená a tak si podržela všech 6 plodů – byla s nimi vystavena v říjnu v BZ. Pro dozrání plodů byla zimována v nevytápěném pokoji domu, ale přes avizovanou ranost plodů plody přes zimu jen maličko přirostly. Ponechala jsem je na rostlině i po jejím přenesení na letnění na terase a posléze až pro televizní natáčení v počátku června 2015. Plody byly takřka totožné – malé, kulovité, průměr 50 až 54mm, váha 80 až 90g, oplodí tmavě žluté, tl. 3mm, dobře loupatelné, dužnina sytě oranžová, sladká s dobře vyváženými kyselinami, šťavnatá, výborné chuti, velmi malý skrytý pupek, bez semen. První 2 plody byly sklizeny 5.6., ostatní během června. V té době rostlina pěkně přirůstá a objevují se poupata, cca 30, první rozkvétají 5.7., ale plody se nenasazují, tak bude rostlina letos odpočívat.

 

Rostlina II – podnož P. trifoliata

Tato rostlina má zřetelně slabší a pomalejší růst (vliv podnože trifoliata) než sesterská rostlina na citrumelu. První kvetení je v r. 2015 – nasazuje pouze 2 poupata (rozkvět 24.5.), ponechané plůdky ale v tropických vedrech léta 2015 brzy odpadají, takže na první plodnost této rostliny si budu muset ještě počkat.

 

Jak odrůdu hodnotit? Osobně jsem po ní velmi toužila, zejména pro zakrslý růst i ranost plodů – růst je skutečně i na citrumelu zakrslejší, koruna velmi pěkná (zejména na citrumelu), ale s tou raností to zatím v mých podmínkách rozhodně neplatí. Je ovšem možné, že díky zimování v bytě plody vnitřně dozrály dávno před alespoň žlutým vybarvením oplodí (o karmínové barvě oplodí si zatím mohu nechat asi jen zdát) – v chuti plodů nebyl žádný rozdíl ani u nejpozději sklízeného plodu. Každopádně jsem velmi zvědavá na další plodnost a také na srovnání obou rostlin v dalších letech.

Odrůda je pro mne a mé pěstování skutečně zajímavá.

 

Skaggs Bonanza

Popis a původ:  pupečný pomerančovník, jedna z nejranějších odrůd. Je středně vzrůstný, plody středně velké (až 250g), oplodí žlutooranžové, špatně loupatelné, dužnina šťavnatá, dobře vyvážené cukry s kyselinami, osvěživá, bez semen.

Původní rostlinu jsem získala v r. 2002. Roub byl na podnoži trifoliáty.z chorvatských semen.

1. plod byl sklizen 25.11.2007. Sytě oranžový, velikost 58x52mm, váha 105g, oplodí obtížněji loupatelné tl. 2,5mm. Dužnina bezsemenná, tmavě oranžová, velmi šťavnatá,  sladká, výborné chuti.

Po zimě se žel se mnou rostlina rozloučila – uhynula včetně podnože. Na vině mohl být (pro podnožovou trifoliátu) nevhodný substrát, do nějž byla rostlina na jaře přesazena.

V létě 2009 jsem získala novou rostlinu, naroubovanou v dubnu 2008 na podnoži citrumela. Při úpravě tvaru koruny jsem (v červenci 2010) naroubovala další rostliny a jeden z roubů přidala i do nově vytvořeného stromu s pupečnými odrůdami pomerančovníku. Rostlina byla s plodem, který dozrál

Odrůdu jsem přiroubovala v červenci r.2010 jako vrcholový roub na strom s několika pupečnými odrůdami (podnož trifoliata s mezištěpováním neznámým pomerančovníkem). Roub roste velmi vitálně, poprvé zakvétá již následujícího roku a každý další rok je doslova obalený poupaty. V r. 2014 necháván na zkoušky první 2 plody, které nakonec samy opadly. V r. 2015 kvete odrůda mezi vůbec prvními citrusy – cca 150 nasazených poupat, první 3 rozkvétají již při letnění na zahradě 3.5. Z rostoucích 3 plůdků ponechávám dva. V nastálém velmi suchém a tropickém létě jsou tyto plody jedinými na pupečném pomerančovníku – všechny ostatní pupečné odrůdy ve vedrech nad +30 i +35°C veškeré nasazené plůdky shodily.

 

Washington

Popis a původ:  

První Washington jsem získala v r.1993 na podnoži trifoliáty. Vysadila jsem jej do volné půdy skleníku, do tehdejšího centrálního záhonu v nejníže položené části skleníku. Přežil tam několik zim s poklesy teplot až k hranici -8°C (a pravděpodobně při výpadku el. topení.v největších mrazech byla teplota ještě o něco níž) a za 4 roky vytvořil korunu o velikosti takřka 1m. Na jaře r. 1996 nasadil poupata a několik malých plůdků, jenže v nastálých teplotách, dosahujících uprostřed skleníku bez stínění hodně přes +30°C, plůdky zase shodil. To se opakovalo i v dalších letech.

V  r. 2000 jsem kvůli havarijnímu stavu skleníku všechny v něm přežívající rostliny vykopala, ale Washington měl již tak rozsáhlý kořenový systém, že jsme překopli hlavní kořen. Silná redukce koruny nestačila a rostlina v nádobě, do níž byla po vykopání přesazena, po pár měsících uhynula.

 

Rostlina II – podnož P. trifoliata

Roub jsem získala v srpnu  2002 a naroubovala na podnož z Chorvatska dovezených semen  trifoliáty. Na květy jsem čakala poměrně dlouho a prvních plodů jsem se dočkala až v r. 2009 Dorostly 2 plody. 1. plod samovolně upadl při zimování ve skleníku kolem 7.12.2009.  Byl žlutozelený, kulovitý, váha 185g, dužnina oranžová, šťavnatá, kyselá, bez semen. 2. plod rovněž upadl 20.12. (po přemrznutí ve skleníku -4,4°C), žlutozelený, nepravidelného průřezu 72 až 80 x (výška) 71mm, podobný 1. plodu.

Následující rok rostlina odpočívala a další plody jsem sklidila v r.2011 – dozrály 2 plody, 1. samovolně opadl při začátku zimování v hale 17.11.2011. Oplodí zelené částečně nažloutlé, průměr plodu 83x81mm, váha 240g. Plod byl pokusně vložen do sáčku s jablky na dojití .2. plod upadl 25.11. a rovněž byl přidán k 1. plodu do sáčku s jablky. Plody byly snědeny 31.12.2011 – oplodí obou bylo oranžové, tl. 4mm, dužnina rovněž oranžová, velmi šťavnatá, sladkokyselá s velkým pupkem a výbornou chutí.

Rostlina mi v zimě 2011/2012 uhynula včetně podnože. Přes výbornou chuť plodů z téhož roku není do mých podmínek příliš vhodná, proto ji již nebudu obnovovat.

 

Pupečný hybrid Valencie

Popis a původ: odrůda pochází z Kuby, jedná se o pupečný hybrid pozdního blondu Valencia.

Roub jsem získala na Kociánce.  Byl naroubován na podnož trifoliáty z dovezených chorvatských semen v dubnu 2003.

1. plod, který jsem dopěstovala, samovolně opadl na zimním stanovišti doma na okně 28.12.2007. Velikost 65x55mm, váha 135g. Oplodí žluté, dobře loupatelné, tl. 3mm, dužnina žlutá, šťavnatá, výrazná chuť, kyselejší, ale dobrý.

Další plodnosti jsem se dočkala až v r.2011: Rostlina udržela 4. plody, které při zimování v nevytápěném pokoji postupně samovolně opadaly. 1. plod upadl 21.11. – oplodí žlutozelené, dužnina oranžová, šťavnatá, chutná, bez semen s malým otevřeným pupkem. 26.11. padá 2., největší plod. Rovněž žlutozelený, takřka kulovitý 61x58mm, váha 102g, malý pupek. Nechávám jej dojít na okně. Sněden 9.12., kdy je oplodí již žluté, zavadlé, tl. 3mm, dužnina s 11 segmenty, malý, tentokrát skrytý pupek. Dužnina světle oranžová, šťavnatá, méně chuťově výrazná, velmi chutná, segmenty s tenkými membránami. 3. plod opadl 8.1.2012 se žlutým oplodím tl. 2,5mm, dobře loupatelným, dužnina oranžová, šťavnatá, sladkokyselá, výborná.  Poslední plod darován.

Rostlina mi uhynula v téže zimě 2011/2012 včetně podnože. Do mých podmínek není příliš vhodná, proto ji již nebudu obnovovat.

Poznámka: původní rostlina ve skleníku na Kociáne zřejmě již uhynula a výskyt této odrůdy v soukromých sbírkách není znám – je pravděpodobné, že u nás již tato odrůda neexistuje.

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Navely - pupečné