Jdi na obsah Jdi na menu
 


pomerančovníky - blondy

15. 6. 2015

Pomerančovníky blondy (žlutomasé)

 

Cotidiana

Popis a původ:  panašovaný pomerančovník vznikl na Kubě ze semen Valencie. Panašované jsou listy i plody. Panašování na listech je šedé až bílé, plody mají v růstu pruhy tmavě a světle zelené. Po dozrání plodů se v přezrálosti pruhy mění ve žluté a oranžové. Plody jsou kulovité, pozdně zrající, sladké, chutné.

Některé klony dle literatury nemají valnou chuť, ale klon, množený u nás z matečné rostliny ve skleníku ústavu na Kociánce nebo v nemocnici v Hodoníně má plody velice chutné. Některé listy (zejména u rostliny z Hodonína, ale výjimečně i z Kociánky) mají panašování i sytě žluté.

Roub jsem získala na Kociánce.  Byl naroubován na podnož trifoliáty v dubnu 2004.  Rostlinu jsem první roky nechávala růst, jak sama chtěla – výsledkem byl terminál a 1 silná boční větev.

1. plod – samovolný opad 26.12.2007. Plod světle žlutozelený se zelenými pruhy. Nechávám jej odležet na okně, kde se postupně dobarvuje. 3.1.2008 je již na půlce plodu žlutý se světle oranžovými pruhy. Plod je sněden 19.1.2008. Dužnina je světle oranžová, 10 dílků, bez semen, šťavnatá, sladkokyselá, méně výrazná chuť.

 

V mých podmínkách se jedná o zřejmě nejvděčnější odrůdu pomerančovníku a patří mezi mé nejoblíbenější rostliny. Pokud budete chtít zkusit pěstovat v bytě pomerančovník, tak vřele doporučuji právě tuto odrůdu.

 

Nebo

Popis a původ:  tento pomerančovník původem z Kuby je zařazen mezi blondy, s plody velikostí navelů (pupečních odrůd), ale bez pupku. Oplodí hladké, tenké, dužnina je zralá již při zeleném oplodí. Je sladká, šťavnatá, s dobře vyváženým poměrem cukrů a kyselin a málo semeny. Plody dobře drží na stromě.

Tuto u nás velmi málo známou odrůdu jsem si dovezla z Korýtek v červnu r. 2011. Je roubovaná na trifoliátě. Poprvé u mne nasadila květ (1 poupě) v následujícím roce, ale plůdek jsem musela ještě malé rostlině odstranit. Přes léto rostlina pěkně přirostla a po zimě v temperovaném skleníku v r. 2013 nasadila 25 poupat, první 3 z nich rozkvetla 31.5. Ponechala jsem několik malých plůdků, které jsem později spolu s rostlinou zredukovala na jediný plod. S narůstajícím zeleným plodem rostlina zimovala na horní polici u JZ okna v mé zimní minizahrádce (zimní teplota zde byla kolem +16 až +20°C). Přes vyšší teplotu rostlina zimu přečkala ve velmi dobrém stavu s pomalým nárůstem plodu  a počátkem května byla s lehce nažloutlým plodem přenesena na letnění na terasu. Tady se plod dobarvil do žluto oranžové barvy a 11.7.2014 samovolně upadl. Plod byl kulovitý, jemně zrnitý,  s kroužkem po blizně, 66x66mm, váha 150g, oplodí vonné tl. 4mm. Dužnina sytě oranžová, šťavnatá, sladká s velmi tenkými membránami segmentů, málo kyselin, menší skrytý pupek, velmi chutný. Bez semen.

Při porovnání popisu odrůdy a skutečným plodem z mých podmínek je zřejmých několik zásadních rozdílů. Většina z nich mohla vzniknout díky silnému přetažení plodu až do jeho opadu. Malý pupek u nepupečné odrůdy může být zcela náhodný (jako u odrůdy Pardon Brown, kde se jeho náznak vyskytuje u některých plodů). A je také třeba při dalším pěstování ověřit dobu dozrávání odrůdy – v mých podmínkách.

V r. 2014 nasadila rostlina již na terase (dosud s loňským plodem) 15 poupat, rozkvět prvního poupěte 5. 6.., zbylá poupata rozkvétala od půlky června. Dopěstovala jsem opět 1 plod, dorůstající ve stejných podmínkách jako předchozí rok, jen s umístěním v zimní minizahrádce o polici níž a teplotou cca +15 až +18°C. Plod samovolně odpadl ještě na zimovišti 5.5.2015. plod byl žlutooranžový, jemně zrnité oplodí s lehkým poškozením (2 dřevité skvrny s plochou cca 1cm2), tloušťky 3mm dobře loupatelné, dužnina žlutooranžová, velmi šťavnatá, jemná, sladkokyselá, výborná, bez semen a tentokrát i bez pupku.

Přes dvě zimy za sebou pří vyšších teplotách (a na podnoži trifoliátě) je rostlina ve velmi dobrém stavu. Od půli května 2015 je na zahradě, kde začíná rašit, a počátkem června nasazovat nová poupata.

 

Parson Brown

Popis a původ: vznikl na Floridě jako náhodný semenáč. Mimořádně raný blond s mnoha semeny (3 až 19). Plody jsou kulovité, střední velikosti, žlutooranžové se silným oplodím, u některých je náznak pupku. Dužnina tmavě oranžová, šťavnatá, velmi chutná,vyvážené cukry a kyseliny. Zraje v říjnu až listopadu. Je vhodný pro pěstování v bytě.

Původní rostlinu jsem získala v r. 2002. Byla na podnoži trifoliáty.

 

Současná (2.) rostlina

Rostlinu jsem získala z Adava v r. 2009. Je na podnoži citrumela.

Poprvé zakvetla v r. 2010. Ponechala jsem 1 plod, který pomalu dorůstal na okně během zimování v bytě a pak se vybarvoval na venkovním stanovišti na zahradě. Plod byl sklizen již při letnění na zahradě 19.6.2011. Byl lehce zploštělý, oplodí žluté až naoranžovělé, průměr 67x61mm, váha 144g. Dužnina sytě oranžová s oddělitelnými jednotlivými granulemi (masitá), šťavnatá, s utlumenou chutí (málo cukrů a nevýrazné kyseliny), zřejmě v důsledku nižší světelnosti v málo slunečné zimě, zřejmě přetažený. Přesto byl vcelku chutný, 3 zakrnělá semena.

V r. 2011 rostlina nasadila jen 3 poupata, kvetoucí 13. až 19.6., z nichž se nasadily a nakonec i dozrály 2 plody. 1. větší plod byl sklizen při zimování na polici v mé zimní minizahrádce 15.3.2012. plod kulovitý, oplodí žluto-oranžové, mírně jamkovité, tl. cca 4mm, průměr plodu 6cm. Dužnina světle oranžová, masitá, šťavnatá s dobrým aroma, sladkokyselá, 8 semen. 2. plod jsem sklidila 8.4.2012. Byl světle žluto-oranžový, 60x57mm, váha 96g, oplodí tl. 2,5mm dobře loupatelné. Dužnina bez semen, 10 segmentů se silnějšími membránami, světle oranžová, masitá, šťavnatá, sladkokyselá s výraznou, velmi dobrou chutí.

V době, kdy byl na rostlině ještě vybarvující se 2. plod, rostlina nasadila 3 nová poupata. Rozkvět 1. poupěte 14.6.2012, posledního 19.6. Nasadily se 2 plody, které jako minulý rok nestačily do zimy dorůst a přirůstaly během zimování na okně bytu. Koncem února jsem rostlinu (silně napadenou sviluškami a samozřejmě po ošetření), přemístila do skleníku, kde se v té době držela teplota v noci jen kolem 0°C. Větší plod se stačil za dva týdny vybarvit do žlutooranžové, tak jsem jej, abych ulehčila rostlině, sklidila 15.3.2013. Byl průměru cca 6cm, oplodí tl. 4mm, mírně jamkovité, náznak vnitřního pupku. Dužnina světle oranžová, masitá, šťavnatá sladkokyselá s dobrým aroma a několika ne zcela vyvinutými semeny.

Při letnění v r. 2013 nasazuje rostlina kolem 150 poupat, která rozkvétají od 12.4. do 18.6. a počátkem července dalších 22 poupat, kvetoucích od 9.7.  Z úrody několika menších plodů nechávám nejmenší plod (z letního kvetení) na rostlině až do zimy dalšího roku.

V r. 2014 rostlina opět nasazuje kolem 150 poupat, která rozkvétají od 7.5. ponechávám 9 plodů (+ 1 loňský). Plod z r. 2013 je sklizen po výstavě počátkem listopadu – je oranžový, malý, velice chutný. Rostlinu zimuji již několikátý rok po sobě na horní polici v zimní minizahrádce. První plod opadl sám 4.2.2015. Je žlutozelený, kulovitý, průměr 62x58mm, váha 116g, oplodí tl. 3mm. Dužnina oranžová, šťavnatá, sladkokyselá, velmi chutná, několik malých semen a malý skrytý pupek. V té době již silně prosychá koruna (silná plodnost a příliš vysoká teplota zimování), tak je rostlina počátkem dubna přemístěna s ostatními plody do okeníku, kde jsou plody postupně sklizeny. Bez výjimky jsou podobné (i když některé jsou menší) 1. plodu. V r. 2015 bude silně zdecimovaná rostlina jen odpočívat.

Tato odrůda je v mých podmínkách velice vděčná a nerada bych o ni přišla. Rovněž ji mohu vřele doporučit.

 

Verna

Popis a původ: správně Berna, pochází ze Španělska. Jde o velmi pozdě zrající blond se středně velkými plody menší kvality (než Valencia). Strom roste pomalu, koruna je kompaktní, má sklon kvést mimo sezónu, kdy jsou plody s horší kvalitou. Plody vydrží dlouho na stromě, ale mohou znovu zezelenat, dužnina je sladká, slabě šťavnatá, sytě oranžová. Strom je málo přizpůsobivý různému prostředí, s velkými nároky na výživu – pak je velmi plodný.

První rostlinu této odrůdy jsem získala v r. 1990 Byla řízkovaná a stala se vůbec prvním citrusem, který mi zaplodil. Pěstovala jsem ji ještě v paneláku s letněním na zahradě.

Poprvé zakvetla již v lednu (1. až 18.1.) následující rok. Poupata jsem protrhala a ponechala 4 plody.. Další květy vytváří v březnu a pak počátkem května. Plůdky z jarního kvetení brzy propadávají a rostlina si redukuje i zimní násadu na 1 plod. Rostlina „blázní“, další květy se rozvíjejí 20.6. a pak 18.7. Počátkem září začíná plod ze zimy blednout a pak žloutnout. Je utržen 6.10. Je oválný, velikost 48x52mm, oranžový, bez chuti. 28.10. začíná rostlina již po 6. toho roku znovu spoře kvést… O dva roky později přes zimu uhynula.

Další Vernu jsem získala v dubnu  r. 2004, kdy jsem darovaný roub naštěpovala na podnož trifoliáty. Ujaly se mi dva rouby, tak jsem v prvních letech pěstovala 2 rostliny. Rostliny byly od počátku přes svůj tropický původ zimovány ve skleníku, pouze v letech, kdy rostlina, již jsem si nakonec nechala, nese plody, zimuje s ohledem na jejich dorůstání a velmi pozdní dozrávání na okně v bytě.

Silnější rostlina mi sice kvetla jako první (1 poupě s rozkvětem 4.6.) již v r. 2006, v dalších letech bylo její kvetení stále bohatší (2007 – 43 poupat, kvetení 5.5. až 1.6., 2008 – 60p, kvetení 18.5. až 6.6.) ale plodů jsem se nedočkala, tak jsem rostlinu na jaře 2010 odprodala.

Moje ponechaná rostlina mi poprvé zakvetla (15 poupat) v r. 2007. První poupě se rozvilo 4.5., poslední 31.5., a nasadily se 2 plody, které rostlina udržela až do zimy. 1. plod samovolně opadl při lehkém doteku 3.2.2008. Velikost 61x51mm, tenké žluté oplodí tl. 2mm, hůře loupatelné.. Dužnina světle oranžová, bezsemenná, šťavnatá, chuťově méně výrazná, nakyslá, méně sladká, ale celkem chutná. 2. plod opadl 26.3. – velikost 52x48mm, 100s, světle žluto oranžový, oplodí sesychající, špatně loupatelné. Dužnina sytě oranžová, 2 semena, šťavnatá, chuťově málo výrazná, mírně sladká takřka bez kyselin.

V roce 2008 rostlina odpočívá.

V následujícím roce (2009) nasazuje 40 poupat s kvetením 2. až 23.5. Na rostlině zůstávají 3 plody, se kterými je vystavena počátku listopadu na klubové výstavě. Dva plody samovolně opadají  při lehkém doteku 10.5.2010. Větší z nich je žlutozelený s nádechem do oranžova, 57x53mm, váha 105g, 1 špatně vyvinuté semeno.  Menší plod byl světle oranžový, 49x46mm, váha 63g, bez semen. Oba plody byly sladké, šťavnaté, nakyslé, moc dobré, dužnina oranžová s tenkými membránami. Poslední plod byl sklízen ze zaschlé větve 16.5., žlutozelený s nádechem do oranžova, 56x53mm, váha 96g,  měl být sklizen dříve.

Po poslední plodnosti je rostlina velmi vysílená a tak další dva roky jen odpočívá a po silném proschnutí opět pomalu přirůstá.

Znovu nakvétá až v r. 2012  Nasazuje (již při letnění na zahradě) 85 poupat, 16 z nich rozkvétá naráz 6.5., poslední se rozvíjí 5.6. Redukuji na 3 plody, které rostlina udržela a byla s nimi na výstavě v BZ v půli října. Koncem října je přemístěna na dorůstání plodů a zimování na polici do mé „zimní minizahrádky“.

1.plod samovolně opadl 12. ledna 2013. Žlutý, lehce naoranžovělý, průměr 54x52mm, váha 75g, oplodí tl. 2mm hůře loupatelné, dužnina tmavě oranžová, jemná, šťavnatá;. Sladká, mírně nakyslá, lehce „utlumené“ aroma, chuť velmi dobrá. Bez semen. 2. plod odstřižen 15.1., oplodí žluté, tl. 2mm hůže loupatelné, průměr 50x46mm, váha 60g. Dužnina žluto-oranžová, velmi šťavnatá, sladkokyselá, s více kyselinami, ale velmi chutná, 1 semeno. Poslední plod je odlomen 6.2.2013. Žluto-oranžový, hladký, oplodí tl. 3mm, průměr 58x50mm, váha 87g. Dužnina jemná, šťavnatá, sladkokyselá, výborné chuti, bez semen.

V roce 20013 a 2014 rostlina odpočívá.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Blondy